1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Memurların Kadro/Derece Uygulamasında Köklü Değişiklik Talebi
Memurların Kadro/Derece Uygulamasında Köklü Değişiklik Talebi

Memurların Kadro/Derece Uygulamasında Köklü Değişiklik Talebi

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası Genel Merkezi "TEÇ-SEN" tarafından yapılan açıklamada "Kadro/Dereceler" Kadroların Üzerinde Değil Memurun Kazanılmış Hak Aylığı Üzerinde Olmalı ve İlerlemelidir denildi. Detaylar My Memurda.

A+A-

TEÇ-SEN “kadro dereceler kadroların üzerinde değil memurun kazanılmış hak aylığı üzerinde olmalı ve ilerlemelidir” açıklamasında bulunarak aylık kadro/derece uygulaması lağvedilmeli teke indirmelidir denildi. Kadro Dereceler Kadroların Üzerinde Değil Memurun Kazanılmış Hak Aylığı Üzerinde Olmalı ve İlerlemelidir diyen kamu çalışanlarının talepleri görmezden gelinmemeli ve hak edilen kadro - dereceler bu hususa uygun olarak verilmelidir. Sendika tarafından yapılan açıklama şu şekildedir:

Bilindiği üzere memurların gerek yer değiştirmelerinde gerekse görevde yükselmelerinde boş kadronun kadro derecesi o kadroya atanmak isteyen personelin kadro derecesiyle uygun olması gerekmektedir.  Daha net bir ifadeyle; Memurların Kazanılmış hak derecelerinin altındaki derecelere atanabilmeleri için atanacakları kadro derecesi ile kazanılmış hak dereceleri arasındaki farkın 3 dereceden çok olmaması gerekmektedir.

Atama, yer değiştirmelerde ve görevde yükselmelerde aranan bu şart ciddi mağduriyetler yaratmaktadır. Bunun en yakın örneği Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan görevde yükselme sınavı sürecinde de görülmüştür. İlan edilen boş kadroların kadro dereceleri, sınavı kazanan adayların kadro derecelerine uygun olmadığı için yüzlerce eğitim çalışanı sınavı kazandığı halde atanamamıştır. Yine yeşil pasaport alımında da benzer sorunlar yaşanmaktadır.

Devlet Memurları maaşlarını zaten kazanılmış hak dereceleri üzerinden almaktadır. Kadro ve derecelerin kadroların/unvanların üzerinde olmasının hiçbir mantığı bulunmamakta aksine atama ve yer değiştirmeler ile görevde yükselmelerde idare açısından da personel açısından da sorun yaratmaktadır.

Memurlara uygulanan kadro derece sistemi artık değiştirilmelidir. Aynı eğitim ve öğretim hizmetleri ve sağlık hizmetleri sınıflarında olduğu gibi kadro dereceler personelin kendi üzerinde olmalı ve ilerlemeli memurlar için uygulanan ikircikli kadro derecesi/aylık derecesi durumu ortadan kaldırılmalıdır denildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler