1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Memurların Öğrenim Durumuna Göre Başlayacakları ve Yükselebilecekleri Kadro Dereceler
Memurların Öğrenim Durumuna Göre Başlayacakları ve Yükselebilecekleri Kadro Dereceler

Memurların Öğrenim Durumuna Göre Başlayacakları ve Yükselebilecekleri Kadro Dereceler

Memurlar Öğrenim Durumuna Göre kaçıncı derece ile göreve başlar, memurlar kaçıncı dereceye kadar yükselebilir, kademe en fazla ne kadar yükselir gibi soruların cevabı haberimizde yer alıyor.

A+A-

My Memur olarak takipçilerimiz tarafından sorulan soruları sizlere yanıtlamaya ve bunu siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmaya devam ediyoruz. Bu haberimizde memurların öğrenim durumuna göre yükselebilecekleri derece ve kademeleri sizler ile paylaşacağız. Memurlar kaçıncı derece ve kademe ile göreve başlar, yada memurlar en fazla hangi dereceye yükselir sorusuna bu haberimizde yer vereceğiz.

MEMURLARIN YÜKSELEBİLECEKLERİ KADRO VE DERECELER

Memurların sınıflarına ve öğrenim durumlarına göre giriş ve yükselebilecek derece ve kademeleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda tablo olarak sunulmuştur. Bizde sadece tablo üzerinden konuyu size açmaya çalışacağız.

İlkokulu Bitiren Memurların Yükselebilecekleri Kadro Ve Dereceler

İlkokulu bitiren ve memur olan devlet memurları Derece 15 Kademe 1 ile göreve başlarlar. Yükselebilecekleri derece en fazla 7’dir.

Ortaokulu Bitiren Memurların Yükselebilecekleri Kadro Ve Dereceler

Ortaokulu bitiren ve memur olan devlet memurları, Derece 14 Kademe 2 ile göreve başlarlar. Yükselebilecekleri derece en fazla 5’dir. Eğer ortaokul dengi mesleki veya teknik bir öğrenim bitirdiyse 14/3 ile başlar ve en fazla 5. Dereceye düşer. Ortaokul üstü 1 yıl mesleki veya teknik öğrenimi bitirdiyse 13/1 ile başlar en fazla 4. Dereceye düşer. Ortaokul üstü 2 yıl mesleki veya teknik öğrenimi bitirenler 13/2 ile başlar, 4. Dereceye kadar düşer.

Liseyi Bitiren Memurların Yükselebilecekleri Kadro Ve Dereceler

Liseyi bitiren ve memur olan devlet memurları 13/3 ile göreve başlar. 3. Dereceye kadar düşebilir. Lise dengi mesleki veya teknik öğrenimi bitiren memurlar, 12/2 ile başlar, 3’e kadar düşer. Lise veya dengi okullar üstü 1 yıllık mesleki veya teknik öğrenimi bitirenler 11/1 ile başlar, 2’e düşer. Lise veya dengi okullar üstü 2 yıl veya Ortaokul üstü en az 5 yıllık mesleki veya teknik öğrenimi bitirenler 10/1 ile memuriyete başlar ve en fazla 2. Dereceye kadar düşebilir. Lise veya dengi okullar üstü 3 yıl teknik veya mesleki öğrenimi bitirenler 10/2 ile göreve başlar ve 2. Dereceye düşer.

Üniversite Bitiren Memurların Yükselebilecekleri Kadro Ve Dereceler

Yükseköğretim mezunu olan memurlar 1. Dereceye kadar düşebilmektedir. Kademeler ise en son olarak uzayıp gitmektedir. Bu nedenle Yükseköğretim bitiren memurlarda sadece başlama derece ve kademelerini sizler ile paylaşacağız.

2 yıl süreli yükseköğrenimi bitiren memurlar, 10/2 ile göreve başlar. 3 yıl süreli yükseköğrenimi bitirenler 10/3, 4 yıl süreli yükseköğrenimi bitirenler 9/1, 5 yıl süreli yükseköğrenimi bitirenler 9/2, 6 yıl süreli yükseköğrenimi bitirenler 9/3 olarak memuriyete başlarlar.

Sınıfların öğrenim durumlarına göre giriş ve yükselebilecek derece ve kademeleri aşağıda gösterilmiştir

siniflarin-ogrenim-durumlarina-gore-giris-ve-yukselebilecek-derece-ve-kademeleri-.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler