1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memurların ve Sözleşmeli Personelin 2015 Yılı Mali ve Sosyal Hakları
Memurların ve Sözleşmeli Personelin 2015 Yılı Mali ve Sosyal Hakları

Memurların ve Sözleşmeli Personelin 2015 Yılı Mali ve Sosyal Hakları

Maliye Bakanlığı 2015 yılında memurların ve sözleşmeli personelin mali ve sosyal haklarına ilişkin genelge yayınladı.

A+A-

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek imzasıyla yayınlanan genelgeye göre, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşmenin 5 inci maddesinin dördüncü fıkrasında,

“(4) Maliye Bakanlığı, 7 nci maddede öngörülen hallerin gerçekleşmesi durumunda birinci, ikinci ve üçüncü fıkralarda belirlenmiş olan katsayıları, sözleşme ücreti artış oranlarını ve ücret tavanlarını, anılan fıkralarda belirlenmiş olan artış oram ile 7 nci madde uyarınca verilecek enflasyon farkını yansıtacak şekilde yeniden belirler ve duyurur. ” hükmü yer almaktadır.

Genelgeye göre, 657’li memurların, memuriyet taban aylığı göstergesine uygulanacak taban aylık katsayısı (1,24144) olarak belirlendi.399 sayılı Kanuna tabi olarak görev yapan sözleşmeli personelin ücret tavanı 4.341,18 TL’ye, 4/B’li Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların 3 üncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan ücret tavanı 3.870,06 TL’ye yükseltildi. Ve yine kamuda görev yapan tüm memurların maaşlarına % 3,ek ödeme alan memur ve sözleşmeli personelin eködemelerine % 3 oranında zam yapıldı.

Ayrıca 3 ayda bir ödenen sendika toplu sözleşme ikramiyesi 45TL’den 60 TL’ye yükseltildi. 2015 yılında asgari geçim indirimi hesaplamalarında 1.201,50 TL olan brüt asgari ücret tutarı esas alınacak.

2015 Yılı Mali ve Sosyal Haklara İlişkin Maliye Bakanlığı Genelgesi için TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.