1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memurların Vergi Dilimi Oranları Değişmesi İçin Bakanlıklara Başvuru Yapıldı
Memurların Vergi Dilimi Oranları Değişmesi İçin Bakanlıklara Başvuru Yapıldı

Memurların Vergi Dilimi Oranları Değişmesi İçin Bakanlıklara Başvuru Yapıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığına memurların vergi dilimlerinin değişmesi için başvuruda bulunuldu. AES tarafından yapılan başvuruya dair tüm detaylar için tıklayınız.

A+A-

Anadolu Eğitim Sendikası AES yaptığı açıklamada memurlara uygulanan vergi dilimi matrahlarının değişmesi için Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığına ve Milli Eğitim Bakanlığına başvuruda bulundu.

Sendikanın yaptığı başvuruda; memurların aldıkları maaş zamlarının özellikle yılın ikinci yarısından itibaren vergi diliminden dolayı azaldığını memura bir çeşit ceza kesildiğini belirtildi. Enflasyon ve dövizdeki değişimlerle fiyatlarda artış yaşanması, memurun zor günler yaşaması demektir.

Çözüm için mutlaka adım atılması ve yılsonu itibariyle kanun üzerindeki değişikliklerde vergi dilimi matrahlarının yüksek tutulmasının yerinde bir uygulama olacağı belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı, Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne yapılan başvuru şu şekildedir:

Bilindiği üzere 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu 103. maddesi gereğince vergi dilimi matrah oranları değişmektedir. Bu oranlara göre memurların devlete ödediği gelir vergisi % 15’ten %20’lere ardından % 27 ve % 35’lere kadar çıkmaktadır. Yıllar itibariyle vergi dilimi matrahları az yükseltildiği için bu durum memurların vergi dilimine erken girmesine neden olmuştur.

Özellikle yılın ikinci yarısından itibaren vergi diliminden dolayı memur maaşları azalmakta ve memura bir çeşit ceza kesilmektedir. Gelir vergisinin vergi çeşitleri içerisinde önemli bir yeri vardır ancak memurun almış olduğu maaş zamlarının karşısında vergi dilimine girilmesi, zammın maaşlar üzerinde bir anlamının olmamasına neden olmaktadır. Enflasyon ve dövizdeki değişimlerle fiyatlarda artış yaşanması, memurun zor günler yaşaması demektir. Sendikanın başvurusu için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler