1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memurların Vergi Dilimindeki Adaletsiz Uygulamaya Son Verilmesi Şart
Memurların Vergi Dilimindeki Adaletsiz Uygulamaya Son Verilmesi Şart

Memurların Vergi Dilimindeki Adaletsiz Uygulamaya Son Verilmesi Şart

Memur maaşlarında % 15, % 20, % 25 vergi dilimlerinin adaletli bir şekilde uygulanması için Türk Eğitim-Sen talepte bulundu. Memur maaşlarında peşin kesilen gelir vergisi oranlarında değişim şart!

A+A-

Memur maaşlarının hesaplanmasında dikkate alınan ve memurların maaşlarından peşin olarak kesilen gelir vergisi hesaplamalarında ki adaletsizliğe son verilmesi talep edildi. Yıllardır talep edilen vergi diliminde ki adaletsiz uygulamaların son bulması isteniyor.

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada memur maaşlarına uygulanan gelir vergisinde ki adaletsizlikler her geçen gün memurları mağdur etmeye devam ettiği belirtildi. Memur maaşlarının her geçen gün eridiği günümüzde memurların vergi yükünün altında ezilmesinin kabulü mümkün değildir.

Enflasyonun zirvelere tırmandığı son günlerde, memurların ekonomik anlamda rahata kavuşabilmeleri için gelir vergisi hesabında dikkate alınan vergi dilimlerinde düzenlemeye gidilmesi gerektiği belirtildi.

Vergi dilimi matrahları iki katına çıkmalı! Dolayısıyla memurun vergi yükü altında ezilmemesi için ya gelir vergisi matrahının hesabında asgari ücret tutarı kadar kısmın gelir vergisinden muaf tutulması ya da vergi dilimlerine karşılık gelen matrahların iki katına çıkarılması gerekmekte olduğu belirtiliyor.

Ekonomik anlamda krizlerin yaşandığı günümüzde memurlarında yaşam şartlarının rahatlatılması, ekonomik anlamda yaşam seviyelerinin yükseltilmesi, alım güçlerinin artırılması için vergi dilimlerinde gerekli düzenlemelerin ivedilikle yapılması gerekmektedir.

Türk Eğitim Sen yaptığı açıklamada Hazine ve Maliye Bakanlığı’na talep yazısı gönderdi. Yazıda Devlet memurlarının maaş hesaplamalarında dikkate alınan gelir vergisi hesaplamalarında, ya  Gelir Vergisi Kanunu’nda yapılacak değişiklik ile brüt asgari ücret miktarı kadar olan bölümünden gelir vergisi alınmaması ya da % 15'lik vergi dilimine esas gelir vergisi matrahı en az iki katına çıkarılmasını talep edildi. Yazı için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler