Memurların Yasakları Nelerdir?

Devlet memurluğu kapsamında sınavda başarılı olduktan sonra memur olan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı davranışları bulunmaktadır.

Memurların Yasakları Nelerdir?
Memurların Yasakları Nelerdir?
Daha Fazla Göster

Net olarak memurların yasakları belli hükümlere bağlanan davranışlar vardır. Devlet memurluğu göreviyle hizmet sağlayan kişilerin görevlerini gerçekleştirirken belirtilen yasaklara uygun olarak hareket etmeleri gerekir. Memurların yasakları; toplu eylem ve davranışlarda bulunması, grev yapması, ticaret ve kazanç getirici ekstra bir çalışma sürecine girmesi ya da hediye alması ve menfaat sağlamasının yanında gizli bilgiler açıklaması tamamıyla memurların yasakları arasında bulunan davranışlardır.

Toplu Eylem ve Hareketlerde Bulunma Memurların Yasakları

Toplu Eylem ve Hareketlerde Bulunma Memurların Yasakları
Toplu Eylem ve Hareketlerde Bulunma Memurların Yasakları

Memurların yasakları memurlar için kurumlarını alakadar eden ilgili resmi ya da şahsi işlerden dolayı müracaatlarıyla amirler veya kurumlar aracılığıyla uygulamaya geçinilen idari eylem ve işlemlerde şikâyet ve dava açma hakkı bulunmaktadır. Ancak bunun için birden fazla memurun bir araya gelerek yani “toplu olarak” söz ya da yazı ile müracaat ve şikayet etmeleri yasaklanmıştır.

Gizli Bilgileri Açıklama Yasağı

Devlet memurlarının kamu alanında herhangi ilgili bir bilgiyi başkalarıyla ya da herhangi biriyle görevleri bitmiş olsa bile saklamak zorundadırlar.

Devlet, birden fazla yol ile bilgi edinmeye hak sahibidir. Bu bilgilerin belli konularla ilgili olan kısımları “sır” olarak, iç ve dış politik, diplomatik, askeri ve sosyal mülahazalar sebebiyle gizli tutulur. Bu sırların açıklanması ancak yetkili bakanın izniyle mümkün olur. Bu tür bilgileri açıklama yasağı, ulusal ve toplumsal yararla izah edilir ve bürokratların kendilerini halkın ağır eleştirilerinden korumak için çoğu bilgiler gizli kalarak el altında tutulmaktadır.

Açıklanması yasak olan bilgileri açıklamak “kademe ilerlemesinin durdurulması”; yetki almadan gizli bilgileri açıklamak da “devlet memurluğundan çıkarma” cezaları ile karşılık görür.

Siyasi Partilere Girme Yasağı

Siyasi Partilere Girme Yasağı
Siyasi Partilere Girme Yasağı

Devlet memurları, siyasi partiye üye olamaz. Anayasa’nın 68. Maddesinde siyasi partiler konusunda üye olamayacak kamu görevlileri ayrı ayrı maddelerle yasaklanmıştır. Buna göre, hâkimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensuplarının, kamu kurum ve kuruluşları memur adı altında görev alanları ile yaptıkları hizmet açısından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, yüksek öğretim öncesi öğrenciler ve silahlı kuvvetler mensupları siyasi partilere üye olamazlar.

Öğretim elemanları siyasi partiler içerisinde üye olabilmek için “yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanları siyasi partilere üye olma hakkına sahip olurlar. Yükseköğretim kurumlarındaki görevleri erteleyip aksatma yapmadan ve bir ay içinde kurumlarına bildirmelerine yönelik siyasi partilerin merkez organları onlara bağlı araştırmalarda ve danışma birimlerinde görev alabilmeyi üstlenebilirler.

Ayrıldığı Kuruma Göre Görev Alma Yasağı

Memurlarda görevden ayrılmaları sonrasında belirli bir sürede, eski kurumlara yönelik görev ve iş alma yasağı getirilmiştir. Bu sürecin amacında tam olarak önceden sahip olunan stratejik ya da gizli bilgileri görev aldığı yeni işletme için kullanabilen görevlerde hizmet yapacağı düşünülen firmalara ayrıcalıklı muamele yapma olasılığı gibi etik sorunları önlemektir.

2531 sayılı Kanun dahilinde görevden herhangi bir nedenle ayrılıp kendi alanına yönelim eğilimi gösteren memur ayrıldığı tarihten önceki iki yıl içinde bulunduğu kuruma karşı, ayrıldığı tarihten itibaren üç yıl süre ile, kurumdaki görev ve faaliyet alanları ile ilgili konularda, doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak görev ve iş alamaz, taahhüde giremez, komisyonculuk veya temsilcilik yapamaz.

Memurun Disiplin Cezası ve Affı Nasıl Olunur?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü
Memurların Yasakları Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!