Memurların Yıllık İzni Kaç Gün?

Diğer tüm şartları yerine getiren kişiler devlet kurumlarında çalışmaya başladıktan sonra izin haklarının neler olacağını, yıllık izinlerinin kaç gün olduğunu da merak ederler. İşte tüm detaylar!

60783
Daha Fazla Göster

Memurların yıllık izni, devlet bünyesinde memur olarak çalışmak isteyenlerin memur olmayı tercih etmelerinin bazı nedenleri vardır.

Bu nedenlerin başında özel sektörde yaşanan maaş alamama, maaşların geç yatması, işyerinin kapanması ve işsiz kalmak gibi çeşitli problemlerin kamu kurum ve kuruluşlarında yaşanmayacak olması gelir.

Kamuda çalışmak isteyenler bunu seçerken çalışma saatlerinin özel sektörle kıyaslandığında daha az olması, hafta sonları çalışma bulunmaması, mesai ve prim gibi durumların olmaması gibi avantajları da gözetirler. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların izin hakları da hayli caziptir.

Memurların Yıllık İzni Neye Göre Belirlenir?

Memurların Yıllık İzni Neye Göre Belirlenir?
Memurların Yıllık İzni Neye Göre Belirlenir?

Diğer tüm şartları yerine getiren kişiler devlet kurumlarında çalışmaya başladıktan sonra izin haklarının neler olacağını, yıllık izinlerinin kaç gün olduğunu da merak ederler.

Memurların yıllık izni hizmet sürelerine göre belirlenir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda memurların izinleri ile ilgili süreler ve şartlar açıkça belirtilmiştir.

Kadın memurlar ayrıca doğum izni avantajından da yararlanarak doğumdan önceli 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 haftada olmak üzere toplam 16 hafta analık izni olarak tabir edilen izinden yararlanırlar.

Memurların Yıllık İzin Süresi Kaç Gündür?

Memurların Yıllık İzin Süresi Kaç Gündür?
Memurların Yıllık İzin Süresi Kaç Gündür?

Devlet memurları yıllık izinlerini kullanırken çalışma sürelerine bakılır. 1 yıl ile 10 yıl arasında hizmet süresi bulunan memurların yıllık izin süresi 20 gündür. 10 yıldan daha uzun süredir devlet memurluğu hizmetinde olan kişiler ise 30 gün yıllık izin kullanırlar. Memurların yıllık izinlerinde zorunlu durumlar gözetilerek belirtilen bu sürelere gidiş – dönüş için en fazla 2’şer gün ilave edilir.

Memurlar Yıllık İzinlerini Ne Zaman Kullanır?

Memurların yıllık izinlerini ne zaman kullanacağı çalıştıkları kurumun durumuna bağlıdır. Kurum çalışanları dönüşümlü olarak izin kullanacağından yıllık izne memurun amirinin uygun gördüğü zamanlarda çıkılabilir.

Memurlar eğer isterlerse hakları olan yıllık izinlerini tek seferde kullanabilirler, ancak kısım kısım kullanma hakları da bulunur. Memurların çalışma süreleri dahilinde plan birbirini takip eden iki yılın izni tek seferde kullanılabilir. Ancak ard arda olmayan yıllarda kullanılmayan izinlerde hak kaybı yaşanır.

Hangi Memurlar Yıllık İzin Kullanamaz?

Hangi Memurlar Yıllık İzin Kullanamaz?
Hangi Memurlar Yıllık İzin Kullanamaz?

Devlet bünyesinde öğretmenlik yapan memurlar yaz tatillerinde ve diğer dinleme tatillerinde izinli sayıldıklarından ayrıca yıllık izin hakları yoktur. Ancak hastalık gibi özel durumlarda mazeret izni kullanabilirler.

Memur olarak çalıştığı görev itibariyle radyoaktif ışınlara maruz kalan kişiler her yıl 1 ay olmak üzere yıllık izinlerine ilaveten sağlık izni kullanma hakkı tanınır.

Memurların Hastalık İzni Nedir?

Memur statüsünde çalışan kamu personellerinin hasta olmaları halinde doktor tarafından gerekli görülmesi halinde yine doktor tarafından bir rapor düzenlenir. Bu raporda hastanın kaç gün izin kullanması gerektiği de belirtilir. Hastalık izni kullana memurların maaşlarında, özlük haklarında ve yıllık izinlerinde bir eksilme olmaz.

Hastalık İzni Süreleri Ne Kadardır?

Doktor raporu ile izne çıkmasının gerekli olduğunu belgeleyen memurlar, kamu görevinde 10 yıldan az bir süredir bulunuyorlarsa 1 yıl içinde en fazla 6 ay hastalık izni kullanabilirler.

10 yıldan uzun süredir kamu hizmeti bulunan memurların 12 aya kadar hastalık izni kullanma hakları vardır.

Ayrıca ilgili Kanun’un ilgili maddesinde belirtilen verem, kanser, akıl hastalıkları gibi hastalığı olanların tedavilerinin uzun süreli olacağı düşünülerek 18 aya kadar hastalık izni kullanma hakkı tanınır.

Memurların hastalıklarından dolayı yatarak tedavi gördükleri dönem, hastalık izni süresi hesaplamalarında dikkate alınır. Hastalık izni kullanan memurların rapor sürelerinin bitmesine rağmen hastalığı devam ediyorsa izin süresi 1 kat daha uzatılır.

Hastalığının tedavisi uzun süren ve uzun süreli hastalık izni kullanan memurlar bu hastalığın bittiğini doktor raporu ile belgelemeleri halinde yeniden işlerine dönebilirler.İzinden önceki kademelerine ve niteliklerine uygun kadrolarda göreve başlarlar.

Kamu kurum ve kuruluşlarında görevleri devam eden memurlar herhangi bir saldırıya uğramaları, meslek hastalığına yakalanmaları, başlarına işlerinden dolayı bir kaza gelmesi durumunda iyileşene kadar izinli sayılırlar.

Memurların Aylıksız İzin Hakkı Nasıldır?

Memurların Aylıksız İzin Hakkı Nasıldır?
Memurların Aylıksız İzin Hakkı Nasıldır?

Memurların bakmaya mecbur oldukları yanlarında olmazlarsa hayatlarının tehlikeye gireceği anne, baba, çocuk ve eşlerinin olması halinde 6 aya kadar aylıksız izin kullanma hakları vardır.

Bu durumu raporla belgeleyen memurlar kendi istekleri doğrultusunda 6 ay aylıksız izne çıkabilirler. Bu süre şartların devam etmesi belgelenirse izin bitiminde 1 katına kadar uzatılabilir.

Görevinde 10 yılı tamamlamış olan memurlara kendileri istemeleri durumunda tüm görev süreleri dahilinde 1 kez olmak şartıyla 6 ay aylıksız izin kullanma hakkı tanınır. 

Ancak olağanüstü hal bölgelerinde, sıkıyönetim ilan edilen bölgelerde ve kalkınmada öncelikli bölgelere geçici görevle bir süreliğine atanmış memurlar bu haller sona erene kadar bu haktan yararlanamazlar.

Doğum yapan memurlara kendileri talep etmeleri halinde doğum izninden sonra 12 aya kadar aylıksız izin verilebilir.

Devlet tarafından yetiştirilmek üzere yurtdışına giden memurlar ve bursla giden öğrenciler ile yurtiçinde ve yurt dışında çalışmak üzere sürekli göreve atanan memurların eşlerine kamuda çalıştıkları süre kapsamında her seferinde 12 aydan az olmamak kaydıyla en az 4 yıl aylıksız izin hakkı tanınır.

Aylıksız izin kullanan memurların izin kullanmalarını gerektiren durum izin süresi bitmeden önce ortadan kalkarsa memuriyet görevlerine dönmek zorundadırlar. İzin gerektiren durum ortadan kalktığı veya aylıksız izin süresi bittiği halde görevine dönmeyen kişiler memuriyetten çekilmiş kabul edilirler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memurların Yıllık İzni Kaç Gün?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!