Memurlukta Yaş Sınırı Kaçtır? 30 ’dan Sonra Mümkün mü?

Kamuya personel alımlarında birçok kamu kurum ve kuruluşu 35 yaş şartının yanı sıra daha da düşük yaş aramaktadır. Özellikle güvenlik birimlerine 38 hatta 28 yaş sınırı var. Peki hangi kurumlara personel alımında 35 yaş şartı aranmıyor?

Memurlukta Yaş Sınırı Kaçtır? 30 ’dan Sonra Mümkün mü?
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamu kurum ve kuruluşlarında memurluk görevi yapmak neredeyse herkesin isteği haline gelmiştir. Genellikle KPSS sınavına girilmesinin ardından alınan puana göre göre başvuru ve yerleştirme işlemi yapılmaktadır. Peki memurluk için herhangi bir yaş sınırı var mı? Her yaştaki kişi için memur olma hakkı var mı? Bu sorular merak edilmektedir.

Memurluk alımlarında yaş sınırı ile ilgili, 657 sayılı devlet memurları kanunu 40. maddesi değerlendirildiğinde, alt yaş veya üst yaş gibi herhangi bir yaş sınırlaması getirilmeyen tüm memurluklar için kişiler başvuru yapabilmektedir. Yani burada önemli olan açılan kadro ve alım yapacak kurumun, alım yapacağı devlet memurluğu için koyulan şartlardır. Yaş sınırı şartı söz konusu değil ise 30 yaşından sonra da elbette devlet memurluğu kadrolarına yerleşilebilmektedir.

Bunun yanında, 657 sayılı devlet memurları kanunu 40. maddede A grubu alımları değerlendirildiğinde, bu memurluk kadroları için 35 yaşını doldurmamış olmak şartı yer almaktadır. Ayrıca yine bu kadrolar için 18 yaşını doldurmuş olma şartı da bulunmaktadır. Yani bu kadrolar için alt ve üst yaş sınırı mevcuttur.

Yaş Sınırı Olmayan Devlet Memurluğu Kadroları

Yaş şartı olmadan memur alımı yapan birçok farklı devlet kurumu bulunmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki her kurumun kendi bünyesinde farklı başvuru şartları olabilmektedir. Yaş sınırı olmayan devlet memurluğu görevleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Milli Eğitimi Bakanlığı yaş sınırı olmadan memur alımı yapan kurumlarda ilk akla gelenlerden biridir. Özel öğretmen alımlarında herhangi bir yaş sınırı söz konusu değildir.
  • Üniversite hastaneleri için yapılan sağlık çalışanları alımları için de yaş sınırı bulunmamaktadır.
  • Devlet kadrolarına işçi alımlarında da üst yaş sınırı bulunmamaktadır.
  • Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurt memuru alımlarında yaş sınırı söz konusu değildir.
  • Askeri kurumlar için sivil memur alımlarında yaş şartı aranmamaktadır.
  • Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı sözleşmeli memur alımlarında yaş şartı aranmamaktadır.
  • İtfaiyelere memur alımında yaş şartı söz konusu değildir.

Devlet kamu kurumlarının doktor, öğretmen, imam kadrolarına yapılacak alımlarında yaş şartı bulunmamaktadır. Ancak bazı durumlarda 40 yaşını aşmamış olma şartı söz konusu olabilir. Özellikle MEB kurumlarına ilk defa ataması yapılacak olan öğretmenler için 40 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!