Memurlukta Yükselmek Var mı?

Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olarak çalışan kişiler mezuniyet durumlarına göre yerleştirilirler. Peki memurlukta yükselebilir misiniz?

60622
Daha Fazla Göster

Memurlukta Yükselmek Var mı? Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olarak çalışan kişiler mezuniyet durumlarına göre yerleştirilirler. Memur olabilmek için en az ortaöğretim mezunu olmak gerekir. Memur alımları ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyinde gerçekleştirilir. İlk kez ataması yapılacak olanlarda memur alım şartları gözetilir. Bu şartlar genel olanların yanı sıra kamu kurumu bünyesinde özel şartlar olarak da çeşitlenir. Devlet kurumlarında çalışmaya başlayacak olan memurların tüm şartları eksiksiz bir şekilde yerine getiriyor olması gerekir.

Memurlukta Yükselmek Mümkün mü?

Memurlar devlet kurumlarında çalışmak isteyenler işe başladıktan sonra yükselme durumlarının olup olmadığını merak ederler. Memurluk görevinde yükselmek mümkündür. Ancak bunun da belirli kuralları ve bazı şartları vardır. Bu şartların sağlanması halinde memurlar çalıştıkları kurumdaki daha üst kadrolara yükselme şansını elde ediyorlar. Devlet memurlarının yükselmeleri aynı hizmet sınıfında olabildiği gibi, diğer hizmet sınıflarına geçişleri şeklinde de sağlanabiliyor.

Memurlukta Yükselme Nasıl Olur?

Memurlukta Yükselme Nasıl Olur?
Memurlukta Yükselme Nasıl Olur?

Devlet kurumlarının memurlara yükselme imkanı sağlayan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’nde yükselmelerin nasıl gerçekleşeceği ve gereken şartlar açıkça belirtilmiştir. Memurlar görev yaptıkları kurumda bu yönetmelik kapsamında üst kadrolara geçebilirler. Yükselme ve unvan değişiklikleri sınava tabidir. Görevde yükselmek isteyen memurların ilgili yönetmelikte belirtilen tüm şartları sağlaması gerekir. Bu şartlar sağlandığı takdirde Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı’na girmeye hak kazanırlar. Memurların görevde yükselmesinde de, unvan değişikliklerinde de maaş yükseliyorsa ve özlük hakları değişiyorsa; bu memurlukta yükselme olarak tanımlanır.

Memurlukta Yükselme ve Unvan Değişikliği Arasındaki Fark Nedir?

Memurlukta Yükselme ve Unvan Değişikliği Arasındaki Fark Nedir?
Memurlukta Yükselmek ve Unvan Değişikliği Arasındaki Fark Nedir?

Kamu kurumlarında çalışan memurların görevde yükselmesi demek; aynı hizmet sınıfında kalarak üst kadrolara geçişlerinin sağlanması demektir. Unvan değişikliği ise; hali hazırda görev alınan hizmet sınıfından farklı bir hizmet sınıfına geçiş anlamına gelir. Memurlukta yükselmenin ve memurlukta unvan değişikliğinin şartları da, sınavları da ayrıdır.

Memurlukta Yükselme Şartları Nelerdir?

 

Aynı hizmette yükselme ya da farklı hizmet sınıfına geçişlerde memurlarda bazı şartlar aranır. Bunlar şu şekilde sıralanır.

  • Kişinin eğitim durumu
  • Memuriyetteki hizmet yılı
  • Disiplin ev ceza durumu

Memurlukta Yükselme için Eğitim Şartı

Aynı görevde yükselme veya unvan değişikliği için eğitim durumu aranan şartların başında gelir. Devlet kurumları görevde yükselmeye konu olan kadro için aranan eğitim şartını belirlemeye yetkilidir.

Örneğin; kamu kurumlarında Hizmetli olarak çalışanlarda işe girişte ortaöğretim mezunu olma şartı aranır. Ancak aynı kişi Memur kadrosuna yükselmek isterse lise mezunu olması gerekir.

Aynı kurallar Memur unvanıyla görev yapan kişinin Teknisyen kadrosuna geçmek istemesi halinde personel alımı yapacak kurumun eğitim şartını yerine getiriyor olması beklenir. Bunun anlamı teknisyenliğe geçmek isteyen memurlarda ortaöğretimde elektrik, elektronik, bilgisayar, iklimlendirme, motor gibi bölümlerde eğitim almış olması gibi şartlar aranabilir.

Memurlukta Yükselme için Hizmet Yılı Şartı

Memurlukta ya da unvan değişikliğinde hizmet yılı şartı önemli kriterlerden biridir. Bu şart her kamu kurum ve kuruluşuna göre farklılık gösterebilir. Ayrıca değişecek unvanlar için aranan hizmet yılı şartı da farklı olabilir. Hangi unvan için kaç yıl devlet memuru olarak çalışmak gerektiği kurumların kendi yönetmeliklerinde açıkça belirtilir.

Örneğin; Şube Müdürü olarak devam etmek isteyen Memur statüsünde çalışan kişilerin bu görevde en az 5 yıldır çalışıyor olması gerekir. Şeflik kadrosunda en az 3 yıl çalışanlar da Şube Müdürü olabilirler.

Memurlukta Yükselme için Disiplin ve Ceza Durumu

Memur Alımlarında Kamu Kurumları Tercih Edilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Memur Alımlarında Kamu Kurumları Tercih Edilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Devlet memurları görevleri boyunca bazı disiplin kurallarına tabi olarak çalışırlar. Bu kuralların ihlali çeşitli disiplin cezalarını gerektirir. Disiplin cezaları uyarı, kınama, maaştan kesinti ve kademe ilerlemesinin durdurulması olarak çeşitlenir. Memurların çalışma yaşamlarında aldıkları cezalar yükselme ve unvan değişikliğinde önlerini keser. Daha önce hangi cezayı alan memurun, hangi kamu kurumuna atanmasının engel teşkil ettiği kamu kurumlarının yönetmeliklerinde açıkça ifade edilir.

Memurlukta Yükselme Sınavı ve Mülakat

Memurlukta yükselme ve unvan değişikliği gerekli diğer şartları yerine getiren kişilerin sınava tabi tutulması şeklinde gerçekleştirilir. Sınavlar yazılı ve sözlü mülakat olarak yapılır. Yazılı sınavlar için atama gerçekleşecek olan kurum tarafından belirlenen baraj puanı bulunur. Bu barajı geçen kişiler mülakata katılmaya hak kazanırlar.

Kamu kurumlarının görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları Milli Eğitim Bakanlığı veya ÖSYM tarafından düzenlenir. Yazılı sınavda istenen başarıyı sağlayan adaylar için kurum bünyesinde bir komisyon oluşturulur. Adaylar mülakat komisyonlarda sözlü sınava girerler. Mülakat sınavında da başarı gösteren memurlar atanacakları yeni kadrolarına alınırlar.

Memur Olmak için Neler Gerekir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memurlukta Yükselmek Var mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!