1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memurluktan İstifa Edenler Tekrar Memuriyete Nasıl Alınır
Memurluktan İstifa Edenler Tekrar Memuriyete Nasıl Alınır

Memurluktan İstifa Edenler Tekrar Memuriyete Nasıl Alınır

Kamu Personeli Genel Tebliğinde devlet memurluğundan çekilenlerin yeniden memurluğa alınmalarında süreç nedir? Yeniden memuriyete alınmada şartlar nelerdir?

A+A-

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu olan 657 DMK'ya uyarınca herjangibir kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta iken iki defadan fazla istifa edenler belirli şartları taşımaları halinde tekrardan memuriyete alınırlar.

Peki Bu Şartlar Nelerdir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 92. maddesine göre tekrardan memuriyete dönmek isteyenler için  ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartı aranmaktadır.

Daha önce memuriyetten istifa etmek istediğini üstüne bildiren ve yerine gelecek memuru 1 ay süre ile bekleyip istifa eden ve istifasının üzerinde en az 6 ay geçenler yeniden memuriyete atanma talebinde bulunabilir.

657 sayılı DMK'nın 94 maddesine uymayanlar,yani üstüne haber vermeyip,yerine başka bir memur atanmasını beklemeden memuriyetten çekilenler istifasının üzerinden en az 1 yıl geçmeden yeniden memuriyete atanma talebinde bulunamazlar.

657 sayılı DMK'nın 95. maddesine göre yazılı zorunluluklara yani memuriyetten çekilme esnasında üzerinde zimmet vb. devir teslime zorunluluğuna uymayanlar istifasının üzerinden 3 yıl geçmeden yeniden devlet memurluğuna alınmazlar.

Ayrıca 657 sayılı DMK'nın 96 maddesine göre memurlukları esnasında olağanüstü hal, sıkıyönetim, seferberlik ve savaş hallerinde yerine başka bir memur atanmadan memuriyetten çekilenler hiç bir suretle yeniden memuriyete alınmazlar.

Yukarıda belirtilen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 94, ve 95. maddelerine uygun olarak memuriyetten çekilenler,tekrardan memuriyete dönmek isteyenler,belirtilen süreleri doldurmuş oldukları takdirde yeniden atanma isteklerini kamu kurum ve kuruluşlarına başvurmaları gerekmektedir.

Yeniden atanma talebinde bulunanlar başvurdukları kurumda boş kadro olması halinde ve ihtiyaç olması halinde memuriyete dönmeleri kamu kurum ve kuruluşunun takdirinde olduğunu unutmamalıdır.

TEBLİĞ İÇİN TIKLAYINIZ

Sosyal Hizmetlerde Yetişen Çocukların Memurluğa Alınmalarında Süreç Nasıldır?

Emeklilerin Yeniden Devlet Memurluğuna Alınmaları Nasıldır?

Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Nasıl oluyor?

İlk Defa Devlet Memuru Alımında Süreç Nasıl İşliyor

Gazi,Gazi ve Şehit Yakınları ve Vazife Malullerinin Memurluğa Alınmaları Nasıl Oluyor?

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.