Memurun Görev ve Sorumlulukları Nelerdir? Memur, Amirin Her Dediğini Yapmalı Mıdır?

Memurların görev ve sorumlulukları nelerdir. Amir tarafından verile görev kanunlara aykırıysa memur yapmak zorundamıdır. Bu haberimizde bu konuya yer vermeye çalıştık

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamu kurum ve kuruluşlarında yüz binlerce memur bulunuyor. Memurlar ile alakalı hizmet şartlarını, niteliklerini, atanma ve yetiştirilmelerini, ilerleme ve yükselmelerini, ödev, hak, yüküm ve sorumlulukları, aylıkları, ödenekleri ve diğer özlük işleri 657 sayılı Devlet memurları Kanunu ile düzenlenir. U haberimizde devlet memurlarının görev ve sorumlulukları nelerdir. 657 sayılı kanun konuya nasıl açıklık getirir sizler ile bunu paylaşacağız.

DEVLET MEMURLARININ GÖREV VE SORUMLULUKLARI

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 11. Maddesinde memurların görev ve sorumlulukları açıklanmıştır. İlgili maddeye göre memurlar, mevzuatta belirtilen esaslara uymak ve amir tarafından verilen görevi yerine getirmekle sorumludur.

MEMUR, AMİRİN HER DEDİĞİNİ YAPMALI MIDIR?

Eğer memur amiri tarafından verilen görevin mevzuatlara, hukuka, anayasa aykırı bir görev olduğunu düşünmesi durumunda bu görevi yerine getirmeyebilir. Bu durumu amirine iletir. Lakin amir bu görevi eğer mecbur tutarsa ve konuyu yazılı olarak memura sunarsa memur görevi yapmak zorundadır. Sorumluluk yazılı emir sonrası amire geçmektedir. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 11. Maddesini sizlerle paylaşmak isteriz.

Madde 11

Devlet memurları kanun ve diğer mevzuatta belirtilen esaslara uymakla ve amirler tarafından verilen görevleri yerine getirmekle yükümlü ve görevlerinin iyi ve doğru yürütülmesinden amirlerine karşı sorumludurlar.(2)

Devlet memuru amirinden aldığı emri, Anayasa, kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve yönetmelik hükümlerine aykırı görürse, yerine getirmez ve bu aykırılığı o emri verene bildirir.

Amir emrinde israr eder ve bu emrini yazı ile yenilerse, memur bu emri yapmağa mecburdur. Ancak emrin yerine getirilmesinden doğacak sorumluluk emri verene aittir.(1)Konusu suç teşkil eden emir, hiçbir suretle yerine getirilmez; yerine getiren kimse sorumluluktan kurtulamaz. Acele hallerde kamu düzeninin ve kamu güvenliğinin korunması için kanunla gösterilen istisnalar saklıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memurun Görev ve Sorumlulukları Nelerdir? Memur, Amirin Her Dediğini Yapmalı Mıdır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!