1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. Memurun Sendikal Grev Hakkı Var mı?
Memurun Sendikal Grev Hakkı Var mı?

Memurun Sendikal Grev Hakkı Var mı?

Memurun Sendikal Grev Hakkı Var mı? Sendikanın Aldığı Grev Nedeniyle Ceza Alan Üyenin Yargılama Süreci Tamamlandı, Anayasa Mahkemesi'nin Kararına Göre...

A+A-

Memurun Sendikal Grev Hakkı Var mı? Sendikanın Aldığı Grev Nedeniyle Ceza Alan Üyenin Yargılama Süreci Tamamlandı, Anayasa Mahkemesi'nin Kararına Göre grev yapılabilir mi?

Eğitim Sen üyesi Tayfun Cengiz Sendikanın Yönetim kurulunun aldığı grev kararı sonucunda 28-29 Mart 2012 tarihlerinde tüm ülke çapında uygulanan "uyarı grevi" kararına uyarak işyerine gitmemesiyle süreç başladı.

Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü greve katılan tüm üyelere "mazeretsiz işe gelmeme" gerekçesiyle uyarma cezası ile cezalandırmıştır.

Tayfun Cengiz'in Mersin Valiliğine itirazı reddedildikten sonra Mersin 1. İdare Mahkemesine başvurmuş ve burdanda red kararı çıkmıştır.

Adana Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz eden Tayfun Cengiz'in buradaki itirazına da red kararı çıkmış ve son olarak 19.11.2013 tarihinde Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunulmuştur.

Anayasa Mahkemesinin verdiği karar şöyle; Başvurunun Kabul Edilebilir Olduğuna,

Sendika Hakkına Yapılan Müdehale nedeniyle Anayasa'nın 51. madddesinin ihlal edildiğine,

Başvurucu tarafından yapılan yargılama giderlerinin başvurucuya ödenmesine, Oy Birliği ile Karar Verilmiştir. Denildi.

Karar Tam Metni İçin Tıklayınız.

4 Aralık 2014 Resmi Gazete İçin Tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler