1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Memuryetlik Yıllarında Hangi Hakları Kazanırsınız?
Memuryetlik Yıllarında Hangi Hakları Kazanırsınız?

Memuryetlik Yıllarında Hangi Hakları Kazanırsınız?

Kamu kuruluşlarında görev yapan memurların memuriyetlik haklarından yararlanmak için bazı hizmet yıllarını doldurması gerekiyor. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

1 Yıllık Hizmet

Adaylık: Devlet dairesine memur olarak girenler, 1 veya 2 sene adaylık süresi geçirirler. 1 sene sürede memuriyetini tamamlayanlar genellikle asil memurluğa geçer. Bu bazı kurumlarda 2 senelik bir süre zarfında da olabilir.

Senelik İzin: Memurların senelik izin hakkının olması için, en az 1 sene devlet kurumunda çalışmaları gerekmektedir.  

5 Yıllık Hizmet

Aylıksız İzin: Çalışma süresi 5 seneyi aşmış olan Devlet Memuru, hiçbir neden belirtmeden aylıksız izin kullanabilir. (Memurluk dışında geçen bazı sürelerde bu hizmetten sayılır.)

 Üst Kademe Yöneticiliğine Atanma: 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine eklenmiş olan cetvelde sayılan görevlere atanmak için kamuda veya sosyal güvenlik kurumlarına bağlı olmak şartıyla uluslararası kuruluşlar ile özel sektörde veya serbest olarak en az beş yıl çalışmış olması gerekmektedir.

Bazı Yönetici Kadrolarına Atanma: 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine ekli sayılı cetvelde kamuda en az 5 yıl çalışmış olmalıdır.

Daire Başkanlığı Kadrosuna Atanma: 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine ekli sayılı cetvelde sayılanlar (Bakanlık Daire Başkanları, Gelir İdaresi Daire Başkanları, Vergi Dairesi Başkanları ve Türkiye İstatistik Kurumu Daire Başkanları) dışında kalan atamalarda, yükseköğrenim gördükten sonra 5 yıl hizmet süresi bulunması gerekiyor.  Yıllık süre hesaplandıktan sonra memurların kazandıkları hak aylık derece ve kademesinde değerlendirilen hizmetin sürelerine dikkat edilmelidir.

Kit Yönetim Kurulu Üyeliklerine Atanma: Kamuya veya sosyal güvenlik kurumlarına atanmak için uluslararası kuruluşlar ile özel sektörde veya serbest olarak, alanında en az beş yıl çalışmış olmak gerekmektedir.

8 Yıllık Hizmet

Torba Kadroya Atanma: Çalışma süresi 8 yılı aşmış olan memurların (10 yıldan az olan) lisans mezunu olmasıyla Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri Sınıfı haricindeki hizmet sınıflarının kadrolarına, gerekli olan diğer tüm şartları barındırma gerekçesiyle kurumların takdiri ile atanabilirler.  

10 Yıllık Hizmet

Yıllık İzin: 365 günlük hizmet çalışma süresini dolduran memurlar, 20 günlük yıllık izin kullanma hakkına sahiptir. 10 yıllık çalışma sürelerini tamamladıktan sonra yıllık izin süresi 30 güne çıkmaktadır.

Torba Kadroya Atanma: Çalışma süresi 4 seneden az olan memurların hizmet süresi 10 yıldan fazla olanlar, 3. ve 4. derecelerdeki kadrolarına derece yükselmesi için kurumların onayı ile atanıyor.

12 Yıllık Hizmet

Torba Kadroyla Atanma: 4 yıldan az süreli olarak çalışan bir memur, yükseköğrenim kurumu olan memurlarından hizmet süresi 12 yıldan az olanlar atanmak için derece yükselmesinden dolayı diğer kurumların onayı ile atanabiliyorlar.

25 Yıl Hizmet

Kıdem Yılı: Memurların kazandıkları hak derecelerinin belirlenmesinde çalışma sürelerinin tam yıl olan bölümleri, kıdem yılını hesaplayanlar tarafından kıdem yılı olarak kabul edilmektedir. Kıdem yılı ise kıdem aylığı miktarını hesaplamakta kullanılır. Hesaplama yapılırken 25 yıl baz alınmaktadır ve 25 yılın üzeri hesaplanmamaktadır.

Emeklilik: Memurun emekli olabilmesi için gerekli tüm çalışma sürelerini tamamlamış olması gerekmektedir.  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.