Rad.Tek.Şeref Parıldar

Rad.Tek.Şeref Parıldar

Yazarın Tüm Yazıları >

Merhaba

A+A-

Bismillah

Bundan sonra her pazartesi ve perşembe sizlerle hasbihal edeceğiz inşallah.

 İnternet yeni dünyanın yeni mecrası oldu. Dünya küçük bir köy haline geldi fakat şehirliler bu köye alışmakta biraz zorluk çekti. Nerede ne yazılır, ne söylenir bunu pek bilemedik. Her site açan hoca, doktor, diyetisyen, yazar, avukat oldu. Her mesleğin bir de internet versiyonu icat edilmeye başladı. İnternet hocaları, liderleri, fenomenleri…

Bu kadar iş, güç, problem arasında köy sakinleri bir şeyi unuttu. Düşünmek.

İnsan olarak bizi diğer canlıların üstüne çıkaran en bariz vasfımız bizim mana boyutumuz. Domates bizim için sadece kırmızı, sulu meyve değildir. Onu üreten emektir, doğallığın kokusudur. Açlığımızın teskinidir. Başka her ne varsa bizim elimizde olduğundan daha değerli daha manalıdır.

Manasını düşünmektir bizi diğer canlılardan ve diğer insanlardan üstün kılan vasfımız. Paramız, pulumuz, şanımız, şöhretimiz bizim değil bu manada. Çünkü bizimle beraber göçemeyecek bu dünyadan. Fakat idrakimiz hep bizimle olacak ve bizimle kalacak.

Bir delinin lamborghiniye bindiğini düşünelim. Aynı deli traktöre bindiğinde bir şey değişmeyecektir. Çünkü neye, niye bindiğinin farkında değildir. İnsan olarak bu dünya bineğine niye bindiğimizi, nerede, nasıl ineceğimizi düşünmüyorsak bizim lamborghiniye binmiş bir deliden farkımız kalmaz. Bindiğimiz arabanın fiyatını biliyor da değerini bilmiyorsak, kendimizi elimize geçen aylık gelir üzerinden değerlendiriyorsak bizi insan yapan bütün değerlere sırt çevirmişiz demektir.

Burası işte hızla dönen dünyada, saniyede on altı megabit çalışan internetimizle gezdiğimiz internette bize “dur ve düşün”ü hatırlatan köşe olacak işte.

Kendini değerlendir, fiyatlandırma. İstatistik nesnesi haline gelme. Yıllık geliri 25-50bin lira olanlar arasında değil, yıllık okuyup yazdıkları, sevip nefret ettikleri, düşünüp taşındıkları olan bir canlısın diye kulağımıza fısıldayacak.

Vira bismillah.

Bu yazı toplam 502 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.