Merkez Bankası Enflasyon Tahminlerini Açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, 2020’nin üçüncü çeyrek enflasyon raporunu açıklarken yıl sonu enflasyonu ile ilgili de önemli bilgiler verdi.

65746
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, yılın üçüncü çeyreği ile ilgili raporları sunarken yıl sonu enflasyon tahminlerinin de 1,5 puan arttığını açıkladı. Yüzde 8,9 civarında bir enflasyon beklediklerini belirten Uysal, Merkez Bankası’ndaki rezervlerle ilgili düşüşle alakalı olarak da kısa vadeli ödemeler baz alındığı zaman rezervlerin yeterli olduğun gördüklerini söyledi.

Merkez Bankası başkanı Murat Uysal, enflasyon tahminlerini revize ettikleri açıklayarak yüzde 7,4 olan tahminlerini yüzde 8,9’a çektiklerini açıkladı.

TÜFE Tahminleri de Arttı

Uysal’ın sunduğu raporlar, 2021 yılının TÜFE oranları da artış yaşadı. Önceki tahminlerde 5,4 olan TÜFE tahmini, yüzde 6,2’ye çekildi. Merkez Bankası’nın gıda enflasyonu tahmini ise yüzde 10,5 olarak belirlendi.

Merkez Bankası başkanı, likidite adımlarının kademeli olarak gözden geçirileceğini söylerken ticari kredilerin de doygunluk seviyesine ulaşmaya başladığı açıkladı.

Önemli Rezerv Açıklaması

Son aylarda sosyal medyada ve mecliste te gündem olan rezerv sorununa yönelik soruyu da yanıtlayan Uysal, yaptığı açıklamada kısa vadeli yükümlülükler gözden geçirildiği taktirde toplam rezervlerin yeterli olduğunu söyledi. Yılın ikinci yarısındaki rezervleri ise, olumlu yönde güncelleyeceklerini söyledi.

Gelişmiş Batı ülkelerinde faiz indirim süreçlerinin durduğunu söyleyen Uysal, küresel anlamdaki toparlanma sürecinin belirsizliklerle dolu olduğunu vurguladı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!