Merkez Bankası’ndan Firmalara 20 Milyar Lira Destek!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama dikkat çekti.

62480
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TCMB’den Firmalara Büyük Destek

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından belirli sektörlerde faaliyet gösteren ve yatırım teşvik belgesi olan firmalara 20 milyar liralık yatırım teşvik kredisi sağlayacağını açıklandı. Bahsi geçen kredi tutarının Türk Eximbank tarafından kullandırılacak. Taahhüt edilen 60 milyar liralık kredinin 10 milyar liralık bölümü kamu bankaları aracılığıyla, geriye kalan 10 milyar liralık bölümü de diğer bankalar aracılığıyla verilecek. Böylece yeni tip koronavirüs covid-19 salgınıyla mücadelede ekonomi alanında atılan adımlara bir yenisi daha eklenmiş oldu.

20 Milyar Liralık Yatırım Teşvik Kredisi

Merkez Bankası firmalara kredi sağlanacağının haber verildiği bir açıklama yaptı. Açıklamadan yatırım teşvik belgesi sahibi olan çeşitli sektörlerde faaliyetleri olan firmalara toplam olarak 20 milyar liralık yatırım teşvik kredisi verileceği öğrenildi. Bu kredi tutarının yarısı kamu bankaları, diğer bankalar tarafından verilecek. TCMB açıklamasında 31 Mart 2020 tarihinde yaptıkları basın açıklamasında küresel ekonomiyi de etkisi altına alan koronavirüs salgınının Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinin en aza indirilmesi için 60 milyar liraya kadar reeskont kredisi kullandırılacağının açıklandığını hatırlattı. Geride kalan dönemde bankacılık sistemi tarafından işletme sermayesi kredilerinin etkin bir şekilde sağlandığı belirtildi.

10 Yıl Vadeli ve Sabit Faizli

Merkez Bankası tarafından sağlanacak olan reeskont kredilerinden kalan 40 milyar liralık limitin 20 milyar liralık bölümü Eximbank tarafından, 10 milyar liralık bölümü kamu bankaları tarafından, son 10 milyar liralık bölümü de diğer bankalar tarafından kullandırılacak. Yatırım taahhüdü ile kullandırılacak olan reeskont kredileri 10 yıl vadeye ve sabit faiz oranı özelliklerine sahip olacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!