1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. Merkezi Sınavla Öğrenci Alacak Lise Türleri Belli Oldu
Merkezi Sınavla Öğrenci Alacak Lise Türleri Belli Oldu

Merkezi Sınavla Öğrenci Alacak Lise Türleri Belli Oldu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ortaöğretim kurumlar yönetmeliğinde çok önemli değişiklikler yaptı. Merkezi sınav detayları belli oldu ve liseye geçişte hangi okullara sınavla öğrenci alınacağı belli oldu. Teog olacak mı?

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı 2018-2019 eğitim öğretim yılı itibarıyla liseye geçişi düzenleyen ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde çok önemli değişiklikler yaptı. Değişiklik ile liseye geçişte sınavlı ve sınavsız öğrenci alacak lise türleri açıklandı.

Merkezi sınavla hangi okullar öğrenci alacak? Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Proje Okulları, Anadolu Meslek Liselerinin Anadolu Teknik Programları için merkezi sınav yapılacak ve önümüzdeki yıl bu şekilde uygulanacak.

Sınavsız öğrenci alacak okul türleri nasıl olacak? MEB ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde yapılan iki değişiklik bulunuyor. Dayanak olarak 25 Nisan 2006 tarihli ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu da eklendi. Bilindiği üzere adrese dayalı kayıt sistemine göre öğrenciler sınavsız olarak seçecekleri okullara yerleşecekler. Bununla ilgili detaylar daha sonra belli olacak.

Ortaokulu veya imam hatip ortaokulunu bitiren öğrenciler bilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda yerleştirme işlemi nasıl yapılacak? Merkezi sınav puanıyla, Ortaöğretim kayıt alanı içindeki okullara tercihe bağlı olarak, Ortaöğretim kayıt alanı dışındaki pansiyonlu okullara tercihe bağlı olarak, Merkezi sınav ile birlikte yetenek sınavı puanıyla, Yetenek sınav puanıyla ortaöğretim kurumlarına geçiş yaparlar.

Okullara geçişle ilgili olarak yerleştirme ve kayıtlara ilişkin usul ve esaslar, Bakanlıkça hazırlanan yönerge ve/veya kılavuz ile yetenek sınav puanı ile yapılacak yerleştirmeler ise genelge ile belirlenecek.

Ortaöğretime geçiş sistemine bağlı olarak yapılan yerleştirme ve kayıt işlemleri nasıl olacak? Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okulların açık kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, Ortaöğretim kayıt alanı içindeki okulların açık kontenjanlarına tercihe bağlı olarak yerleştirme yapılacak.

Pansiyonlu okullarda belirlenen pansiyon kontenjanı kadar, il içinde uzaktan yakına ilkesi gözetilerek tercihe göre yerleştirme yapılacak.

Merkezi sınav ile birlikte yetenek sınavı ile öğrenci alan okulların açık kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre yerleştirme yapılacak.

Güzel sanatlar liseleri, spor liseleri ile klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerine yetenek sınav puanı ve OBP kullanılarak puan üstünlüğüne göre yerleştirme yapılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler