1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı Aile Hekimleri Hakkında Soru Önergesi verdi
Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı Aile Hekimleri Hakkında Soru Önergesi verdi

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı Aile Hekimleri Hakkında Soru Önergesi verdi

Yeni atanan aile hekimine masraflar için Sağlık Bakanlığı yöneticilerince destekçi firma (sponsor) bulmasının önerilmesi etik midir?

A+A-

            CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun cevaplandırması için bugün meclis başkanlığına soru önergesi verdi.

            CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı 12 mayıs 2014 tarihinde yani bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun cevaplandırması için 6 sorudan oluşan yazılı soru önergesi verdi. Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı verdiği soru önergesinde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na Aile Hekimlerinin bölgelerine ilk başlayışlarında Aile Sağlığı Merkezlerini kurarken herhangi bir ödeme yapılıp yapılmadığını ve herhangi bir sponsor durumu olup olmadığını sordu. İşte CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın 12.06.2014 tarihli soru önergesi;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı tarafından yazılı yanıtlanmasını Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96 inci maddeleri gereğince talep ederim.

Aytuğ ATICI

Mersin Milletvekili

Sağlıkta Dönüşüm Programı uygulandıktan sonra sağlık ocakları kapatılmış, yerine aile sağlığı merkezleri kurulmuştur. Pratisyen hekimler bir anda aile hekimi yapılmış ve birinci basamak temel sağlık hizmetleri aile hekimleri tarafından verilmeye başlanmıştır.

Aile hekimleri, devlet memuru olmaktan çıkarılmış, kendilerine verilen aylık ödentiden bina, personel ve diğer tüm giderleri karşılamak zorunda bırakılarak temel sağlık hizmeti vermek durumunda bırakılmıştır. Aile Hekimliği Sistemine geçildiğinde, her bir hekime 3000-3500 nüfus düşecek şekilde hizmet alanı verildiği açıklanmıştır.

Son zamanlarda kurulması planlanan aile sağlığı merkezlerine hiç nüfus tanımlanmadığı, hekimlerin "sıfır nüfusla çalışmaya başladıkları görülmektedir. Çalışacak yeri, hemşiresi, ebesi, malzemesi ve belirlenmiş nüfusu olmayan hekimlerin sorunları çığ gibi büyümüş ve halk sağlığını tehdit etmeye başlamıştır.

Sorunlarını dile getiren ve çözüm isteyen hekimlere Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından bir çözüm bulunmadığı gibi, yeni hekimlerin çeşitli firmalardan destek (sponsor) bulmaları ve kendilerine nüfus oluşturmak üzere o bölgedeki diğer meslektaşlarının hastalarından bir kısmını kendilerine aktarmaları gerektiği söylendiği iddia edilmektedir.

Buna göre:

1.   Sağlık Bakanlığı standartlarına uygun şekilde aile sağlığı merkezi binasının düzenlemesi, ilk kirası, tıbbi ve büro malzemelerinin temini ortalama kaç liradır?

2.   Sağlık Bakanlığı tarafından aile sağlığı merkezleri açılması planlandığında orada çalışacak hekime bina, tıbbi ve büro malzemesi temini için herhangi bir ödenek verilmekte midir? Verilmiyor ise aile sağlığı merkezinin açılacağı yerlerde hekimler ilk masrafları nasıl karşılamaktadır?

3.   Yeni atanan aile hekimine bakması gereken bir nüfus verilmemesinin nedeni nedir?

4.   Yeni atanan aile hekimine masraflar için Sağlık Bakanlığı yöneticilerince destekçi firma (sponsor) bulmasının önerilmesi etik midir? Sponsorların ASM' lerden beklentileri ve kötüye kullanım konusunda herhangi bir çalışmanız var mıdır?

5.   Yeni başlayan aile hekimlerinin meslektaşlarının bakmakta olduğu nüfusun bir kısmını kendine yazdırmaya çalışması meslek etiğine uygun.mudur? Bu durum çalışma barışını bozup mesleğimize zarar verebilir mi?

6.   Yeni başlayan aile hekimlerine hizmet vereceği başlangıç nüfusu ve işe başlamak için herhangi bir parasal destek verme konusunda hazırlığınız var mıdır?

Personel Sağlık Tr Haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.