Mesaj Okuyan Patron Hatalı Bulundu

Çalışanının bilgisayarına, çalışanın haberi olmadan kurulan bir program ile, mesajlarını kontrol eden patron görülen davada hatalı kabul edildi.

65908
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yargıtay davada, çalışanın haberi olmadan, gizlice izlenmesi, patron tarafından haklı fesih sebebi sayılamaz dedi.

İş Sözleşmesi Feshedildi, Olay Böylece Ortaya Çıktı

Mühendis olarak özel bir şirkette çalışmaya başlayan bir vatandaş, işten çıkarıldı. Haksız bir şekilde işten çıkarılan vatandaş, İş Mahkemesi’ne giderek dava açtı. Bir aylık ihbar tazminatı tutarının ödenmemesi ile icra takibine karşı çıkan işverene itirazda bulunuldu. Davaya gelerek ifade veren işveren ise çalışanın, iş için aranan nitelikleri barındırmasa da yalan söyleyerek bu işe başladığını söyledi. Ayrıca işveren, çalışanın rakip firmalar ile mesajlaştığını da öne sürdü.

Şirket Bilgilerini Sızdırdı!

İşveren ifadesinde, çalışan bu davranışlarına devam etti, güvenlik önlemleri kapsamında kişinin bilgisayarını takip altına aldık. Şirket bilgilerinin varolduğu bilgisayar ve usb belleği takip programı sayesinde dışarıda bulduk. İçerisinde şirket bilgileri bulunuyordu. Konuşmasına bu şekilde devam eden işveren, davacının işinden ve arkadaşlarından memnun olmadığı ve bu memnuniyetsizliği kötü ifadelerle danışman firmalara anlattığı bunun üzerine çalışanın işine son verildiğini dile getirdi.

Çalışan Haklı, İşveren Habersiz İzleme Yapamaz!

Çalışanın bazı günlerde evden iş yaptığı kanıtlandığı için şirket bilgisayarı ve usb belleğin işyeri dışında bulunmasının bir kanıt olmadığına karar veren mahkemede konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun ise, “Çalışanını takip etmek için bilgisayara bir program koyup, takibi sonucu işini yapmadığını tespit etmesi işveren tarafından haklı fesih sebebi değildir. Haklı olunsa dahi bu işveren takibi çalışanına söylemediği takdirde haksız duruma düşüyor” dedi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!