Meslek Fabrikasındaki Kurstan Mezun Olanların İşi Garanti

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikasının "pastacılık ve fırıncılık" kursu sektörde adeta marka oldu.

featured

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikasının “pastacılık ve fırıncılık” kursu sektörde adeta marka oldu. Butik pasta yapımından tatlıya, unlu mamullerden böreğe kadar hem pratik hem de teorik eğitim alarak kurstan mezun olanlar, sektörün aranan elemanı haline geldi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin vatandaşların mesleki ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla Meslek Fabrikasında 75 branşta açtığı kurslara talep her geçen gün artıyor. Sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yetiştirilen kursiyerler, iş dünyasında aranan eleman oluyor. Pastacılık ve fırıncılık kursundan mezun olanların sayısı iki yılda 545’e ulaşırken, mezun olur olmaz işe yerleşenlerin oranı da yüzde 60’ı geçti. Usta yardımcısı olarak başladıkları işte kısa sürede pasta ustası olanlar arasında ünlü pastanelerde çalışanlar da var.

Ücretsiz eğitim

4 ay boyunca haftada üç gün 8 saat eğitim gören kursiyerler, butik pasta, yaş pasta, kuru pasta, börek, poğaça, açma, baklava yapmayı öğreniyor. Müşteri ile iletişim, hijyen eğitimi de alan kursiyerler, mezun olduktan sonra ya kendi iş yerlerini açıyor ya da ünlü pastanelerde usta yardımcısı olarak çalışmaya başlıyor.

Kursa devam eden 96 öğrencilerinin bulunduğunu, mezun olanların direkt iş bulduğunu söyleyen eğitimci ve aynı zamanda Pastacılar ve Fırıncılar Odası Başkanı Latif Aslan, “Çocuğu olan kadınların bir bölümü de evinden internet üzerinden satış yapıyor. Pastacılar, fırıncılar, otel işletmecileri bizden eleman talep ediyor. Piyasada 20-25 bin TL civarında olan bu eğitimi İzmir Büyükşehir Belediyesi desteği ile ücretsiz veriyoruz. İzmir’de pastanelerin ve fırınların ihtiyaç duyduğu bütün elemanlar buradan yetişiyor” diye konuştu.

14 şubenin pasta ustası oldu

Ünlü bir pastane zincirinin butik pasta ustası olan Asuman Özdemir’in başarı hikayesi de İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte başladı. Meslek Fabrikasında 2017 yılında aldığı 4 ay pratik, 4 ay uygulamalı eğitimin ardından çalışmaya başlayan ve kısa bir süre sonra şu an çalıştığı pastane zincirine transfer olan Özdemir, şimdi 14 şubesi olan firmanın butik pasta bölümü sorumlusu. Kursun kendisine çok şey kattığını söyleyen Asuman Özdemir, “İşim çok yoğun ama severek yapıyorum. İyi ki bu eğitime katılmışım. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Hayatım değişti”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikasının pastacılık sektörüne kazandırdığı isimlerden biri de Betül Sezal oldu. Kursta öğrendikleriyle kendini geliştiren ve şeker hamurlu pasta üzerine yoğunlaşan Sezal, şimdi çok ünlü bir pastanede çalışıyor. “Her şey bitti” dediği anda bu kursla hayatına yepyeni bir yön çizdiğini anlatan Sezal, “Yurt dışından gelmiştim. Kente adapte olmaya çalışıyordum. Hem meslek sahibi oldum hem de güzel bir işim oldu. Artık hayatıma pastacılık yaparak devam edeceğim. Farklı bir mesleği bana sevdirdiği, öğrettiği ve iş sahibi yaptığı için İzmir Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederim” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Meslek Fabrikasındaki Kurstan Mezun Olanların İşi Garanti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!