1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Meslek Liselerinde Altın Bilezik Tercihi
Meslek Liselerinde Altın Bilezik Tercihi

Meslek Liselerinde Altın Bilezik Tercihi

Geçtiğimiz günlerde açıklanan Liselere Geçiş Sistemi sonuçlarına göre tüm Türkiye’de ki meslek liselerinin doluluk oranı 96,64 düzeylerine çıkarken bu oran İstanbul’da %100 seviyesine ulaştı.

A+A-

İstanbul Sanayi Odası tarafından desteklenen 35 meslek lisesinde doluluk oranı %100’ü buldu, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı anlaşma sonucunda desteklediği 35 meslek lisesinde öğrenciler tüm kontenjanları doldurarak büyük bir ilgi gösterdi. Okulların başarı oranlarında ise geçen yıla göre gözle görülür bir şekilde artış var.

Geleceğe Yönelik Adımlar

İSO ve MEB yaklaşık bir buçuk sene önce meslek liselerinin kaliteli bir şekilde desteklenmesi için anlaşmaya varmış İSO’da 35 meslek okulu ve 5 güzel sanatlar lisesini eski kaliteli, saygın günlerine döndürmek için çalışma başlatmıştı.

Meslek Eğitimi Daha Değerli

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan konu hakkında, geçen yıla göre talebin %40 daha fazla olduğunu, okullara verdikleri desteğin bu denli yoğun bir ilgiyle karşılanmasının kendilerini mutlu ettiklerini söyledi ayrıca “Desteklediğimiz okulları tercih eden öğrencilerimize ve ailelerine teşekkür ederiz. Bu ilgi devam ettiği sürece sanayicilerimizin de gelecek dönemlerde bu okullarımıza olan ilgi ve desteği artarak devam edecektir” açıklamasında bulundu.

Genç Nesil Sanayiyi Seçti

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Bahçıvan, okulların yeniden yapılandırılarak seçkin ve tercih edilebilir bir hale getirilmesi ile ilgili olarak “Geçen yıl okul tercihlerinde %100’e yakın bir doluluk yakalamıştık. Bu yılda aynı yoğun talebi görmek bizleri çok mutlu etti. %100 doluluğun yanında, yönetiminde bulunarak desteklediğimiz 35 okulun tümünün LGS başarı yüzdesinin geçen yıla göre artması hepimiz için gurur verici oldu. Gençlerin mesleki eğitime giderek artan talebi, biz sanayicilerin motivasyonunu artıran en önemli unsur. Yeni neslin sanayiye ve mesleki eğitime artan ilgisi, güvenli geleceğimizin garantisi”          

Talep Giderek Artıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın son 2 yılda meslek liselerini güçlendirmek ve kaliteli günlerine yeniden döndürmek adına birçok proje başlatmıştı. Bu projeler sayesinde meslek liselerine olan ilgi giderek artıyor. Geçtiğimiz sene sınavla öğrenci olan mesleki ve teknik Anadolu liselerine 23 bin 775 öğrenci yerleşmişken bu sene yüzde 64 artarak 39 bin 13 öğrenciye yükseldi. Sınavlı ve sınavsız olarak meslek lisesine yerleşen öğrenci sayısı %40 arttı.

99,28 Doluluk Oranı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, LGS yerleştirme sonuçlarına göre, Birlik, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi iş birliğinde yer alan 106 programdan 104’ünde kontejanların tamamen dolduğunu aktardı. Doluluk seviysi 99,28’e çıktı. Hisarcıklıoğlu “Geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de mesleki eğitime camia olarak gereken yatırımı yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.