1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. MEVZUAT

  4. Mesleki Eğitim Kanununda Değişiklik Resmi Gazetede! Çıraklık Kayıt Şartlarında Ne Değişti?
Mesleki Eğitim Kanununda Değişiklik Resmi Gazetede! Çıraklık Kayıt Şartlarında Ne Değişti?

Mesleki Eğitim Kanununda Değişiklik Resmi Gazetede! Çıraklık Kayıt Şartlarında Ne Değişti?

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda yapılan değişiklikler resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Çıraklık Eğitimi kayıt şartları, Ustalık eğitimi ve kalfalık eğitimi gibi fıkraların bazılarında değişiklik yapıldı.

A+A-

Mesleki Eğitim Kanununda yapılan değişiklikler 05 Temmuz 2019 Tarihli ve 30822 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 7180 sayılı kanun 05 Temmuz 2019 Tarihli ve 30822 Sayılı Resmi Gazetede yayımlandı. Kanun ile birlikte 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda da bazı değişiklikler gerçekleşti.

ÇIRAKLIK KAYIT ŞARTLARINDA DEĞİŞİKLİK

Mesleki Eğitim Kanunun 10. Maddesinde yer alan Mesleki eğitim merkezi programına çıraklık kayıt şartlarının yer aldığı bölümde değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik ile birlikte aslında bir bölüm ilgili maddeden çıkarılmış oldu. İlgili maddenin eski ve yeni hali aşağıdaki gibidir.

MESLEKİ EĞİTİM KANUNUN 10. MADDESİ ESKİ VE YENİ HALİ

ESKİ HALİ: Madde 10 – Çırak olabilmek için aşağıdaki şartlar aranır.

a) (Mülga: 2/12/2016-6764/39 md.)

b) (Değişik: 2/12/2016-6764/39 md.) En az ortaokul veya imam-hatip ortaokulu mezunu olmak.

c) Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak.

Ancak, ondokuz yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitiminden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.

Ağır, tehlikeli veya özellik arz eden mesleklere alınacak çırakların öğrenim ve yaş durumu ilgili kuruluşların görüşü alınarak Bakanlıkça belirlenir.

YENİ HALİ:  MADDE 5 – 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun 10 uncu maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Mesleki eğitim merkezi programına çıraklık kayıt şartları

MADDE 10 – Mesleki eğitim merkezi programına çırak öğrenci olarak kayıt olabilmek için aşağıdaki şartlar aranır:

a) En az ortaokul veya imam-hatip ortaokulu mezunu olmak.

b) Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak.

Tehlikeli ve çok tehlikeli işler veya özellik arz eden mesleklere alınacak çırakların öğrenim ve yaş durumu, ilgili kuruluşların görüşü alınarak Bakanlıkça belirlenir.”

KALFALIK İLE ALAKALI 2 FIKRA KALDIRILDI

İlgili kanun ile birlikte 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun 16 ncı maddesinin ikinci ve dördüncü fıkraları yürürlükten kaldırıldı. Kaldırılan 2 fıkra şu şekildedir.

KALDIRILDI: Çıraklar kabul edilebilir mazeretleri dışında çıraklık eğitimi süresi sonunda açılacak ilk kalfalık sınavına girmek zorundadırlar.

KALDIRILDI: Çıraklık sözleşmesi ilk kalfalık sınavını izleyen ikinci kalfalık sınavının tamamlanması ile sona erer. Sözleşmenin sona ermesini takip eden aybaşından itibaren Bakanlıkça çıraklar için ödenen her türlü sigorta primlerinin ödenmesine son verilir

Mesleki Eğitim Kanunun 4. Kısmında yer alan Ustalık bölümü ile alakalı Ustalık Eğitimi kısmında da bazı değişiklikler yapıldı. Yapılan kelime ve cümle değişiklikleri aşağıda sizler ile paylaşıyoruz. Örneğin ustalık eğitiminde eğitimin süresi  ve kapsamı meslei eğitim kurulu  görüşü alınarak Balanlık tarafından belirlenirken artık görüş alma ile alakalı  bölüm kaldırıldı. 27. Maddenin yeni hali aşağıdaki gibi oldu.

Ustalık eğitimi

YENİ HALİ: Madde 27 – Kalfalık yeterliğini kazanmış olanların mesleki yönden gelişmelerini ve bağımsız işyeri açabilmelerini temin için gerekli yeterlikleri kazandırmak gayesiyle Bakanlıkça ustalık eğitimi düzenlenir.

Bu eğitimin kapsam ve süreleri Bakanlıkça tespit edilir.

28. MADDEDE DEĞİŞİKLİK

28 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde de değişiklik yapıldı.

ESKİ HALİ: b) (Değişik: 29/6/2001-4702/16 md.) Kalfaların, ustalık sınavlarına girebilmesi için mesleklerin özelliğine göre Bakanlıkça belirlenecek süre kadar çalışmış ve ustalık eğitimi kurslarını başarı ile tamamlamış olmaları gerekir.

YENİ HALİ: b) Kalfaların, ustalık sınavlarına girebilmesi için ustalık eğitimini başarı ile tamamlamış olmaları gerekir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler