1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Mesleki Sorumluluk Sigortası Neleri Kapsar?
Mesleki Sorumluluk Sigortası Neleri Kapsar?

Mesleki Sorumluluk Sigortası Neleri Kapsar?

Mesleki sorumluluk sigortası, mesleğin gerçekleştirilmesi sırasında yapılan istem dışı bir davranış veya hataya dayalı bir işlem sonucu, üçüncü şahıslara verilen maddi ve manevi zararların güvence altına alınmasını sağlar.

A+A-

Her meslek özelinde hükümleri belirlenmiş bir sigorta çeşididir. Mesleki sorumluluk sigorta poliçesi içinde yer alan ve sigorta sözleşmesi içinde ortaya çıkan herhangi bir yanlış işlem veya istem dışı gerçekleşen bir durum sonucunda herhangi bir kişiye bilmeden zarar verilmesi neticesinde gerçekleşen maddi manevi zararları karşılamaktadır.

Meslek ya da iş yeri sahiplerinin poliçe kapsamındaki faaliyetleri dışındaki yasaya aykırı ya da etik olmayan hareket ve davranışları nedeniyle oluşan zararlar, mesleki sorumluluk sigortası kapsamında değildir ve kişinin sorumluluğundadır. Ayrıca, meslek ya da işyeri sahiplerinin çalışma esnasında alkol veya uyuşturucu almaları nedeniyle oluşan zararlar da zorunlu mesleki sorumluluk sigortası tarafından karşılanmamaktadır.

Mesleki Sorumluluk Sigortası Ne İşe Yarar?

Mesleki sorumluluk sigortası, çeşitli meslek dallarına mensup kişilerin, mesleklerini icra ederken oluşabilecek herhangi bir tehlikeli durumda üçüncü kişilere, bilmeden ve bir hata sonucu zarar vermeleri durumunda maddi ve manevi tüm zararları karşılamaktadır. Bu sebeple oluşabilecek herhangi bir durumda zor durumda kalmamak için mesleki sorumluluk sigortası yaptırmak oldukça önemli bir konudur. Bunun için zorunlu mesleki sorumluluk sigortası yaptırması gereken meslekler haricinde, diğer meslek gruplarındaki kişilerin de mutlaka bu sigorta çeşidi için sigorta şirketlerini ziyaret etmeleri ve detaylı bilgi almalarında fayda vardır. Mesleki sorumluluk sigortası, kişilerin iş ahlakına aykırı ve bilerek sergiledikleri yanlış davranışlar dışında, gerçekleşen her hatalı işlem ve davranışa dair oluşan zararları karşılamaktadır.

Mesleki Sorumluluk Sigortası Nasıl Alınır?

Mesleki sorumluluk sigortası veya zorunlu mesleki sorumluluk sigortası kapsamındaki mesleklere dahil olan kişiler, sigorta yaptırmak amacı ile sigorta şirketlerine başvurabilir ve mesleki sorumluluk sigortasının teminatlarını inceleyebilirsiniz. Her sigorta şirketinin sunduğu teminatlar diğerine göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple sigorta işlemini yaptırmadan önce sigorta şirketlerinin sunduğu teminatları değerlendirerek sizin için en uygun olanı seçmenizde fayda vardır. Sigorta işleminizi gerçekleştiren sigorta şirketi, mesleki sorumluluk sigortası ile ilgili olarak detaylı şekilde sizi bilgilendirecek ve teminatları sizin için netleştirecektir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.