Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen aday ilk önce olmak istediği meslek için yeterlilik düzeyinde olan bir kuruluşa başvuru yapması gerekmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?
Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?
Daha Fazla Göster

Mesleki yeterlilik adı altında oluşan kuruluşlara başvuru yapılabilmektedir. Başvuru sonrasında başvuruları değerlendirilip, onay alan adaylar hem teorik hem uygulamaya yönelik mesleki yeterlilik sınavından sorumlu tutulurlar.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?
Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Başarılı olan adaylar, Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olur. Nitelikli ve belgeli iş gücü durumunun giderek önem kazandığını ve işverenin nitelikli ve belgeli işçiler tercih ettiği göz önünde bulundurulduğunda hem işsizler hem de elinde belgesi olmayan iş sahipleri için bu belge hayati bir önem kazanır. Yani bu belge alındığı zaman fırsatları da aynı anda getirmektedir. Özellikle son zamanlarda yaşanılan iş kazaları sonrasından gereken önlemlerin alınmadığı ve belgesiz işçi çalıştırıldığı anlaşılmış ve buna yönelik denetim daha da artırılmıştır.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ 25 Mayıs 2015 tarihli ve 29366 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu genelgeye yönelik söz konusu tebliğ ekinde bulunan listede belirtilen meslekler için MYK Yeterlilik Belgesi zorunlu hale gelmiştir. İşbu Tebliğin yayım yaptığı tarihten itibaren on iki ay sonrasında MYK Yeterlilik Belgesi bulunmayan çalışanlar bu mesleklerde çalıştırılmamak üzere karar verilmiştir.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?
MYK Belgesi Nereden Alınır?

Bireyler Mesleki Yeterlilik Kurumu sayesinde ilgili ulusal yeterlik verilerek yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarından teorik ve uygulamalı sınavlarda başarı elde eden kişiler bu durumda MYK  Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanmaktadırlar.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Mesleğin gelecek adına ön gördüğü ve mesleki eğitimi tamamlamış sonrasında yapılan sınavlarda başarı elde etmiş kişilere verilen belgeyi ifade etmektedir. Dönemin Türkiye koşullarında bu belgeye gösterilen değer günden güne daha da değer kazanarak ilgi görmeye başlamıştır. Şirketler ise bu uygulama konusunda en iyi şekilde sürdürmeye devam ederken, birçok insanı bu belgeyi almaya daha fazla teşvik etmiştir.

Şart Aranmayan Durumlar Nelerdir?

Mesleki Yeterlilik Belgesi Şartı Aranmayan Durumlar Nelerdir?
Şart Aranmayan Durumlar Nelerdir?

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’na göre ustalık belgesini alan kişiler ile Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomaların içeriğinde veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalışanlar için MYK Yeterlilik Belgesi şartı bulunmamaktadır.

Çok tehlikeli işler sınıfında olup Bakanlıkça yayımlanan tebliğlerde yer alan meslekler için MYK  Yeterlilik Belgesi zorunluluk uygulaması yapacaktır. Belge zorunluluğu getirilmiş mesleklere yönelik belgenin maliyetleri ile Bakanlar Kurulu tarafından belirlenebilen miktarı geçirmemek üzere sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fonu tarafından kullanılacaktır. Bakanlar Kurulu kararına yönelik bu konu henüz oluşturulma aşamasında olmakta ve yayımlanmasını takip edilmesiyle açıklanan husus kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Belirli sitelerden kişi kendi kendisinin ya da başkasının kimlik bilgilerini girerek, belge kim üzerinden alındıysa Mesleki Yeterlilik Belgelerini ve son durumlarını, varsa muafiyetli (sınavsız) belge ve yapılan başvuruları sonuçları sorgulanabilir.

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!