1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. NE İŞ YAPAR?

 4. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?
Meteoroloji Genel Müdürlüğü Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Meteoroloji güncel karşılığı ile atmosfer bilimi anlamına gelen ve Yunancaya dayanan bir bilim olarak bilinmektedir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Eski Yunan yaşantısında bulutlar, rüzgarlar ve yağmurlar son derece önemli 3 kavramdır. Bu üç kavram üzerinden birbirlerini anlamak ve birbirleri ile ilişkisini tespit etmek adına eski dönemlerde Yunanlılar bir rasat yapmışlardır. Eski Yunan'da ana geçim kaynaklarından biri de çiftçilikti. Bu nedenle hava durumu ve havanın tespit edilmesi kendileri adına büyük bir önem arz etmekteydi. Bunun yanı sıra denizciler ve denizde seyahat eden kişiler için de hava durumu fazlasıyla önemli bir unsurdu. İşte bu noktada eski Yunan'dan günümüze meteoroloji kavramı gelmiştir.

Meteoroloji’nin Tarihçesi

Meteoroloji eskilerden günümüze kadar gelen bir bilim dalı olarak bilinmektedir. Bu kavramın tarih boyunca Aristo tarafından ortaya çıkarıldığı yönünde düşünceler hakimdir. Aristo, M.Ö. 340 yılında "Meteorologica" isimli eserini yazmıştır. Eserde, yağmur, dolu, fırtına ve diğer hava olaylarına dair bir kısmı doğru detaylar bulunmaktadır. Fakat bunun yanı sıra kitap içerisinde yanlış olan bilgiler de vardır. Aristo bu anlamda hava olaylarının belirli bir mantık çerçevesine oturması adına rasat yapımına ihtiyaç duyulmadığı konusunda bir düşünceye hakimdi. Bu fikir birçok düşünür tarafından da mevcut olan bir konu başlığıydı.

Ardından yüzyıllar sonra modern bilimin ortaya çıkması ile beraber doğa filozofları doğayı anlama yolunda çeşitli adımlar atmışlardır. Bu isimlerin genel bağlamda dünyada gerçekleşen olayları ölçmek için kayıt ve analiz gerekliliği ortaya çıkmıştır. Rüzgar gülü ve yağış miktarı ile başlayan bu kavram, termometrenin icadı ile birlikte daha da dikkat çekici bir hale gelmiştir. 1600'lü yıllarda icat edilen termometre ile beraber nem, rüzgar hızı ve diğer parametreler çeşitli aletler ile ölçülmeye başlanmıştır. Bilim insanları bu aletler ile beraber çeşitli sistemler kullanmış ve atmosfer çerçevesinde gerçekleşen olayların değişimleri incelenmiştir.

Meteorolojinin Gelişimi

Takvimler 1800'lü yıllara gösterdiğinde meteorolojistler bulut, rüzgar ve yağmur üçlüsünün hava sistemleri ile olan bağını sorgulamaya başlamıştır. Bu sorgulama sonrasında ilerleyen dönemlerde hava durumundaki gelişmeler insanlar ile paylaşılmaya başlandı. Telgrafın icat edilmesi ile beraber bu raporlar çeşitli merkezlere gönderilmekteydi. Öncelikli olarak Amerika ve Avrupa kıtaları üzerinde gerçekleşen hava olayları ve fırtınalar hareketlerin doğuya doğru yön alması ile birlikte tahmin edilmeye başlandı. 20. Yüzyıla girdiğimiz zamanlarda ise Norveçli bilim insanları atmosfer çerçevesinde gelişen hareketleri fizik kuralları bağlamında uygulama çalışmalarına başlamıştır. Kütlesel hareketlerin soğuk ve sıcak hava kütleleri olarak karşılaşmaları, ilk defa bu dönemde cephe olarak tanımlandı. Bu tanım, modern anlamda gerçekleşmeye başlayan hava tahminlerinin başlangıcı olarak nitelendirildi.

1940'lı yıllarda İkinci Dünya Savaşı'nın gerçekleşmesi ile beraber meteoroloji büyük bir ilerlemeye sahne oldu. Üniversitelerde meteoroloji bölümleri askeri servislerde yetişen genç elemanların hava tahmin uzmanı olarak gönderilmesi ile daha yoğun bir rağbet görmeye başladı. Radar İkinci Dünya Savaşı sırasında meteoroloji sistemine büyük bir artı değer olarak dahil oldu.

İkinci Dünya Savaşı’ndan günümüze kadar uzmanlar çok sayıda yeni teknik ve alet ile hava tahminlerini daha kolay bir şekilde yapmaya başladı. Gerek uydular, gerek radarlar ve gerekse de yeni yüksek kapasiteli uçaklar tespit ve tahmin oranının doğruluğunu artıran unsurlar oldu. Aynı zamanda sayısal anlamda yapılan hava tahmin modelleri geliştirildi ve üst düzey bilgisayarlarda çalıştırılarak havanın davranışları analiz edildi.

Günümüze kadar da sürekli olarak gelişen meteoroloji bilimi milattan önce olan dönemlerden bugüne kadar üstüne katarak önemli bir kavram haline geldi. Yaklaşık 2.500 yıl önce Yunan filozofları gökyüzüne bakması ve neler olduğunu tahmin etmesinden günümüzde bir bilim dalı olarak çeşitli araştırmalara da konu olmaktadır.

Meteorolojist Kimdir?

“Meteorolojist” olarak bilinen meteoroloji uzmanları genel olarak hava durumu bültenlerinde yüksek veya düşük sıcaklıkları açıklayan kişi olarak bilinmektedir. Çeşitli detaylar ile beraber günlük veya haftalık hava durumunu aktaran bu kişiler ağırlıklı olarak radyo ve televizyon kuruluşlarında çalışan profesyonel isimleridir. Bazı isimlerin özel bilgileri dağıttığı bilinirken, bu isimleri fizik kimya ve matematik gibi alanlarda öğrenimlerini tamamlayarak bilimsel ilkeleri kullandığı görülmektedir.

Meteorolojist Olmak İçin Hangi Okullarda Okumak Gerekir?

Meteorolojist olmak için üniversite eğitimini tamamlamak şarttır. Lisede sayısal bölümlerde fizik ve Kimya derslerinde başarı elde edilmesinin ardından, çeşitli dil kursları ve bilgisayar bilimlerine dair eğitimler de almak önemlidir. Lise mezuniyeti sırasında bireyin kendine katmakta olduğu her detay ilerleyen dönemlerde büyük bir avantaj olarak karşısına çıkmaktadır.

Lise eğitiminin ardından meteoroloji ve atmosfer birimlerinde eğitim veren bir üniversitenin fakültesini kazanmak şarttır. Hem Türkiye'de hem de diğer ülkelerde bu eğitimi veren birçok üniversite yer almaktadır. Eğitim sistemleri ve çalışma stilleri farklı olan üniversitelerde atmosfer bilimlerini kapsayan geniş çaplı bir bölüm seçmek her zaman için avantaj yaratmaktadır. Araştırma yapılacak alan bağlamında bir kariyer sahibi olmak için atmosfer biliminde yüksek lisans yapabilmek adına kimya, fizik ve mühendislik gibi alanları kapsayan bir üniversite daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Bununla beraber meteorolojide çalışmak adına lisans mezuniyeti yeterlidir. Fakat yüksek lisans ve doktora eğitimleri, adaylara her zaman için avantaj sağlamaktadır. Çünkü uzman statüsünde alınan eğitimler mesleği ve detayları daha iyi tanımaya yardımcı olmaktadır.

Meteorolojistler Ne İş Yapar?

Meteorolojistler, atmosfer ile ilgili araştırmalardan hava tahmini ve öğretmenliğe kadar pek çok iş yapabilmektedir.

 • Dünyada geçmişten günümüze kadar olan verileri toplayarak sıcaklık değişimlerine göre global ısınma ve diğer kavramlar ile ilgili olarak görüş belirlerler. İklim değişimleri ile ilgili araştırmalar yaparken, atmosferik işlemler bağlamında en iyi performanslı bilgisayarları kullanırlar. Su buharı, kar yüzeyindeki değişimler ve bulutlar üzerince incelemeler yaparak, global ısınma eğiliminde olan değişiklikleri ortaya çıkarmaya çalışırlar.
 • Çok sayıda araştırma grubu, radarlar yardımıyla uçak parçaları ve diğer unsurların araştırmalarında çalışmaktadır. Uçuş emniyetini sağlamak adına havalimanlarında ikaz sistemleri ve otomatik rüzgar dedektörleri yerleştirmişlerdir.
 • Meteoroloji uzmanları, kirletici faktörler ile kimyasal değişimleri ve kaynakları atmosfer kimyacılar ile iş birliği yaparak modellerler.
 • Araştırmacılar, hareketlerin ve bu hareketlerin anlaşılması ile doğru tahmin edilmesi üzerinde de çalışmalar gerçekleştirmektedir.
 • 1980’li yıllardan sonra meteorolojistler yeni çıkan radar sistemleri yardımıyla kuvvetli gerçekleşmesi muhtemel fırtına olaylarını tahmin etmeye çalışmaktadır.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Görevleri

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bünyesinde bazı görevlere sahip durumdadır.

 • Hizmetlerin eksiksiz bir şekilde sürdürülebilmesi adına lazım olan yerlerde birtakım meteoroloji istasyonları açmak
 • Açılan birimleri faaliyete sokmak ve çalıştırmak
 • Meteorolojik hizmetlerin devamlılığı açısından gereken rasatları yapmak ve diğer sektörlerle ilgili olarak hava tahminlerinde bulunmak
 • Kara, deniz ve hava ulaştırmasını kullanan askeri, sivil ve diğer sektörler için hava tahminleri gerçekleştirmek
 • Tarım, orman, turizm, enerji, sağlık ve çevre gibi kuruluşlar için gerektiği takdirde meteorolojik destek sağlamak
 • Uluslararası anlaşmalar sonucunda kendilerinin sorumluluğu altına verilmiş olan meteorolojik hizmetleri yürütmek
 • Meteoroloji teşkilatının lazım gördüğü zamanlarda telli ve telsiz alıcı ile verici cihazlar ile haberleşme araçlarını kullanmak, ilgili kuruluşlar ile işbirliği yapmak
 • TRT Kanununa uygun olarak Radyo İstasyonu kurmak ve bu istasyonu işletmek
 • Meteoroloji ile ilgili uluslararası platformlarda kanun hükümleri bağlamında Türkiye’yi temsil ederek gereken işbirliklerini sağlamak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.