Meteoroloji Uyardı! Kuzey Afrika Kaynaklı Toz Taşınımına Dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yaptığı duyuru ile bugün geceye kadar Kuzey Afrika Kaynaklı Toz Taşınımı hadisesi yaşanacağını duyurdu.

featured

Tarım ve Orman bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafında dün yapılan duyuruda; Kuzey bölgelerde , İç  Bölgelerde ve Batı Bölgelerde toz taşınımı yaşanacağını belirtti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü dün akşam saatleri itibariyle batı bölgelerimizden başlayarak Ege, Batı Akdeniz, Marmara’nın güney ve doğusu, İç Anadolu’nun batısı ile Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde Kuzey Afrika kaynaklı toz taşını mı hadisesi beklendiğini belirterek vatandaşları uyardı.

Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımı hadisesi ile görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme, ulaşımda aksamalar ve yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğinin altı çizildi.

TOZ TAŞINIMI NE ZAMAN BİTECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımının dün akşam itibariyle başladığını bu gece yani 23 mayıs 2019 tarihi geceye kadar devam edeceğini belirtti.

TOZ TAŞINIMI NE DEMEK?

Toz taşınımı, temel olarak kuraklık ve çölleşme temelli ortaya çıkmaktadır. Toz Taşınımı, Dünya eko sistemi için büyük önem arz etmektedir. Toz taşınımının temel nedeni, kuraklık ve çölleşme olarak belirtilmektedir. Dünyadaki başlıca toz kaynak alanları Afrika’da Sahra çölü, Asya’da Gobi ve Taklamakan çölleri, Arabistan Yarımadası çölleri, Güney Amerika ile Avustralya’da bulunan çöllerdir. Çöllerden kalkan tozlar, atmosferin üst tabakalarına yükselerek uzun mesafeler kat etmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Meteoroloji Uyardı! Kuzey Afrika Kaynaklı Toz Taşınımına Dikkat!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!