1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Mevsimlik İşçiler Sendikaya Üye Olabilir mi?
Mevsimlik İşçiler Sendikaya Üye Olabilir mi?

Mevsimlik İşçiler Sendikaya Üye Olabilir mi?

Mevsimlik işçiler bütün bir yıl boyunca aynı işte çalışmazlar. Sadece yılın belirli bölümlerde çalışırlar. Bu tür işçiler mevsimlik işçi statüsünde olmaktadır.

A+A-

Mevsimlik bir işçi olunabilmesi için yılın belirli zamanlarında bir işte çalışması ve geri kalan zamanlarda ise o işte çalışmaması gerekir. Eğer bir işçi bütün bir yıl aynı işte çalışıyorsa bu işçi mevsimlik işçi statüsünde kabul edilmez. Bütün bir yıl aynı işte çalışan işçiler normal işçi statüsünde kabul edilirler.

Sendika; işçilerin sosyal ve ekonomik haklarının üst düzeye çekilmesini, korumasını ve geliştirmesini sağlayan kuruluşlardır. Sendika yasal bir haktır ve işçiler isterlerse belirli şartlarda oluştuğu takdirde çalışılan işyerine sendika getirebilirler. İşçilerin sendika hakları yasalar tarafından belirlenmiş işçiye verilmiş en temel haklardan biri olarak kabul edilir. İşçilerin sendikaya üye olma hakları işverenler tarafından engellenemez. İşçilerin sendikal faaliyetleri yüzünden işten çıkarıldığı takdirde ise tazminat alma hakları vardır. Bu tazminat alınamadığı takdirde ise işçiler mahkemeye başvurarak bu tazminatları alırlar. Mahkemeye sendikal faaliyetler dolayısıyla işten çıkarıldığı başvurusu yapıldığı takdirde mahkemeyi kaybetme hemen hemen ihtimali yok denilebilir.

6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Görüşmesi Kanuna göre 15 yaşını dolduran ve kanunlar kapsamınca işçi sayılan her birey sendikaya üye olabilirler. Mevsimlik işçilerde kanunlar kapsamınca işçi olarak kabul edildiğinden dolayı istedikleri takdirde sendikalara üye olabilirler. Mevsimlik işçiler bütün bir yıl çalışmazlar bu nedenden dolayı sadece çalışılan zamanlarda yapılan sendika sözleşmeleri geçerli olur. Çalışılmayan zamanlarda ise sendika üyeliği askıda olur ve sendikanın yaptığı sözleşmenin getirdiği ayrıcalıklardan yararlanamazlar.

Sendikanın yaptığı sözleşme askında kaldığı zamanlarda ise işçilerin sendika üyeliği devam etmektedir. Yine işçiler bir yıl boyunca işsiz kaldığı zamanda da sendika üyeliği devam eder. Yalnız işçi iş kolu değişikliği yaptığı zaman sendika üyeliği sonlanır. Tekrar eski işine döndüğü zaman ise yine sendikaya başvuru yaparak sendikanın getirdiği haklardan yararlanabilir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.