1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Mevsimlik İşçilerin Hakları Nelerdir?
Mevsimlik İşçilerin Hakları Nelerdir?

Mevsimlik İşçilerin Hakları Nelerdir?

Mevsimlik işin tanımına bakılacak olursa, yıl boyu çalışılan bir iş yerinde eğer işler kış aylarında yoğunlaşıyorsa veya çalışma yılın sadece bir bölümü kapsıyorsa mevsimlik iş olarak nitelendirilmektedir. Detaylar...

A+A-

Bu süreler içerisinde çalışan kişi ise mevsimlik işçi olmaktadır.

En çok karıştırılanlardan bir tanesi, aralıklı iş ve mevsimlik uygulamasıdır. Dikkat edilmesi gereken husus işin bir mevsimi kapsayıp kapsamadığıdır. Aralıklı iş yıl boyunca bazı dönemler az çalışılmasına rağmen devam eden iştir.

Mevsimlik İş En Fazla Ne Kadar Sürebilir?

İlk olarak işin bir sene içerisinde kaç ay sürdüğüne bakılmaktadır. Yargıtay 11 aydan daha uzun süren işleri mevsimlik iş olarak kabul etmemektedir. Ancak iş süresi 11 aydan daha kısa olsa bile mevsimlik iş olarak kabul edilmeme durumu olabilmektedir. Çalışılan iş mevsimlik olsa bile çalışanlar başlama ve bitiş tarihlerine uygun bir şekilde çalıştırılmıyorsa eğer o işçi açısında o işin mevsimlik iş olduğunu söylemek biraz zor olacaktır.

Mevsimlik İşçiye İş Sözleşmesi Askıdayken Ücret Ödenir Mi?

İş sözleşmesi askıda olan işçi çalışma görevini yerine getiremeyeceği için işçiye ücret ödemesi yapılmaz. Fakat toplu iş sözleşmelerinde yapılacak düzenlemeler ile iş sözleşmesinin askıda olduğu dönemde ne kadar ücret ödeneceği belirlenebilir.

İş Sözleşmesi Askıda Olan İşçi Bu Süre İçinde Başka Yerde Çalışabilir Mi?

Yılın sadece belli dönemlerinde çalışan işçilerin ekonomik olarak bağımsızlıklarını devam ettirmeleri gerekmektedir. Bundan dolayı sözleşmesi askıya alınmış olan çalışanın başka bir yerde çalışmasında herhangi bir engel bulunmamaktadır.

İş Sözleşmesi Feshedilen veya Mevsim Başlangıcında İşe Çağırılmayan İşçinin Hakları Nelerdir?

Mevsimlik işçilerin sözleşmeleri mevsim sona erip iş bittiğinde askıya alınmaktadır. Mevsim tekrardan başladığında ise iş sözleşmesi yeniden başlar. Askı hali sona ermesine rağmen işvereni tarafından işe çağırılmayan işçinin iş sözleşmesi fesh edilmiş kabul edilmektedir.

Sözleşmesi başlatılmayan ve gerekli koşulları sağlayan işçi kıdem ve ihbar tazminatı almaya hak kazanmaktadır. İş güvencesi hükümlerinden yararlanan işçinin işe iade davası açmasında da herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Mevsim başlangıcında işe çağırılan işçi, eğer işe başlamıyorsa işveren devamsızlıktan dolayı haklı nedenle işçinin sözleşmesini feshedebilir.

İş Sözleşmesi Askıda Olan İşçi İşsizlik Ödeneği Alabilir Mi?

Mevsim sonunda iş sözleşmesi askıya alınan işçinin sözleşmesi bitmiş olarak kabul edilmemektedir. Bu nedenden dolayı da iş sözleşmesi askıda olan işçi, işsizlik ödeneğinden yararlanamaz.

Mevsimlik İşçinin İş Sözleşmesi Askıdayken Feshedilebilir Mi?

İş sözleşmesinin askıda olduğu süre boyunca mevsimlik işçinin sözleşmesi işvereni veya iş yeri tarafından feshedilebilir. Gerekli koşulların sağlanması halinde taraflar haklı nedenden dolayı fesih hakkını süre içerisinde kullanabilir. Buna ek olarak askı süresi içinde bildirim süresi işlemeyeceğinden dolayı bildirim süresi askı süresinin sona ermesinin ardından hüküm doğurmaktadır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.