Mevzuat Nedir?

Mevzuat Nedir?

Mevzuat günlük yaşantımızda birçok farklı alanda karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kurum ve kuruluşlar işleyişi ya da bilgi almak için o kurum ya da kuruluşun mevzuatlarına bakılır.

A+A-

Günlük yaşamda, sosyal medyada, televizyonda, radyoda, gazetede, dergide, internet sitelerinde mevzuat kelimesi sık sık karşımıza çıkmaktadır. Çeşitli kurum ve kuruluşların ya da işletmelerin birbirinden farklı şekilde mevzuatları bulunur. Her kurum, kuruluş ve işletmenin kendine özgü mevzuatları bulunabilir.

Mevzuat yürürlükte olan hukuk kurallarının bütününe verilen addır. Türk mevzuat sistemi yukarıdan aşağıya doğru sıralaması şu şekildedir;

  • Anayasa
  • Kanun
  • Tüzük
  • Yönetmelik
  • Tebliğ

Şeklinde oluşmaktadır. Her kurum ya da işletmenin kendine özgü mevzuatları bulunmaktadır.

Mevzuat kelimesi Arapça kökenlidir ve dilimize Arapçadan geçmiştir. Mevzuat kelimesi Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre çeşitli anlamları vardır. Bu anlamlar şunlardır;

Herhangi bir ülkede bulunan ve uygulanması zorunlu olan yasa, tüzük, yönetmelik vb. mevzuat adı verilmiştir.

Sandık, çuval, teneke, çanta vb. gibi içerisine ticaret için gerekli malların konulan koyacaklardır.

Mevzuat kelimesi eskiden beridir kullanıldığı için Osmanlıcada da çeşitli anlamları vardır. Osmanlıcadaki mevzuatın anlamı ise şu şekilde açıklanabilir:

Bahsedilen hususların bütünü. Herhangi bir şeyin esasını teşkil eden husus ya da hususlar. Tatbikat halinde olan hükümler ve kaideler olarak Osmanlıcada da yer almıştır mevzuat kelimesi.

Her kurumun birbirinden farklı çeşitli mevzuatları vardır. Hangi kurumla ilgili işler olacaksa o kurumun mevzuatıyla ilgili bilgi alınmalıdır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.