KPSS Başvurusunu Mezun Olmayanlar Yapabilir mi?

Kamu Personeli Seçme Sınavı, birçok kişi için devlette çalışma imkanı sağlar. Detaylar mymemur.com.tr'de!

65208
Daha Fazla Göster

Bu sınavda yüksek puan alan kişiler memur olarak çalışmaya başlarlar. Bu sınava girmeyi düşünen kişilerin merak ettiği sorular vardır. Peki, KPSS’ye Kimler Girebilir? Öğretmen Olmak İsteyenler Hangi Sınavlara Girmelidir? KPSS Başvurusu Hangi Yıllarda Yapılır? sorularının cevapları yazımızda yer alıyor.

KPSS Alanları Nelerdir?

KPSS’de, A ve B Grubu ve öğretmenlik kadroları için atama yapılır. KPSS’ye sadece öğretmenler değil, birçok lisans mezunu ve lise mezunu katılabilir ve memur olabilirler. KPSS’nin birçok alana hitap edebilir olması ile karmaşık bir sınavdır ve kişiler bu sınava girip giremeyeceğini merak ederler.

KPSS Alanları Nelerdir?
KPSS Alanları Nelerdir?

KPSS’ye, lisans, önlisans, lise ve ortaöğretim ve dengi okullarından mezun tüm kişiler başvurabilir. Çünkü bu sınav, Türkiye’de yaşayan tüm Türk vatandaşlarının memur olma hakkını kullanmasını sağlayan ve adayların elemesini yapan bir sistemin ürünüdür. KPSS, iki yılda bir, çift yıllarda gerçekleştirildiği için 2020 yılında yapılacak sınava 21 Mayıs 2018 tarihi öncesinde ilgili eğitim kurumundan mezun olunduğu takdirde aynı eğitim seviyesinde sınava girebilir. Yani kişi lisans eğitimi alıyor ve bu tarihte mezun olmamışsa bir önceki bitirilen eğitim seviyesine göre değerlendirilir.

21 Mayıs 2018 tarihi itibariyle, herhangi bir lisans programından mezun olan kişi, KPSS lisans sınavına girebilir. Aynı şekilde orta öğretim ya da ön lisans mezunları, bu kategoride yapılan KPSS’ye girmeye hak kazanırlar. Bir aday aynı yıl hem önlisans hem de lisans derecesindeki KPSS’ye giremez. Hak etmediği sınav kategorisinde sınava giren adaylar, yüksek puan alsalar dahi sınavları geçerli sayılmaz. Sınava girecek kişiler, KPSS Yönetmeliğinde yer alan A Grubu ve B Grubu kadroları ve ÖSYM KPSS Kılavuzu’na bakarak girecekleri sınavı öğrenebilirler.

Öğretmen Olmak İsteyenler Hangi Sınavlara Girmelidir?

Öğretmen Olmak İsteyenler Hangi Sınavlara Girmelidir?
Öğretmen Olmak İsteyenler Hangi Sınavlara Girmelidir?

Öğretmenlik lisans programlarından mezun olan kişiler, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmak istiyorlarsa, lisans düzeyindeki Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı’na girdikten sonra, ÖABT denen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ne girmek zorundadırlar.

Mezun Olmayanlar KPSS Başvurusu Yapabilir mi?

Mezun Olmayanlar KPSS Başvurusu Yapabilir mi?
Mezun Olmayanlar KPSS Başvurusu Yapabilir mi?

KPSS’ye girmek isteyen adaylar, sınava girmeden önce sınavın yapılacağı yılın mezun olma tarihine göz atmalıdır. Eğer kişi, bu tarihte mezun olma ihtimali varsa sınava mezun olmadan önce girebilirler. Çünkü KPSS, iki yıl boyunca geçerlidir ve puan mezun olunduktan sonra kullanılabilir. Ancak sınava lisans derecesi ile girildi ve beklenen tarihte mezun olunamadıysa kişi bu sınav puanını kullanma hakkını kaybeder ve tekrar sınava girmek zorunda kalır. KPSS Önlisans Sınavına girecek adaylar ise birinci sınıfı bitirdiği zaman sınava girebilir ve lisans derecesindeki koşullarla aynı şekilde değerlendirilir.

Öğretmen adayları için bu durum söz konusu değildir. Çünkü öğretmenlerin KPSS’den alacağı puanlar, sadece 1 yıl geçerlidir. Bu nedenle mezun olunmadan KPSS’ye öğretmen adaylarının girmesi doğru değildir. Kişiler, mezun olmadan sınava girmek yerine bol bol soru çözmelidir çünkü bu sınava iyi hazırlanmak daha önemlidir.

KPSS A ve B Grubu Kadrolarına Hangi Meslekler İçin Alım Yapar?

KPSS A Grubu kadrolarına;

  • Başbakanlık,
  • Bakanlıklar,
  • Müsteşarlık,
  • Genel müdürlük kadrolarına ilişkin alanlar ve özel il idareler ve belediyelerin teftiş kurullarına atanmak isteyen kişiler başvurabilir.

B Grubu kadrolarına;

  • Belediye ve il özel idarelerinde A Grubu dışındaki kamu kuruluşlarındaki kadrolarda çalışmak isteyenler,
  • Öğretmenlik lisans programlarından mezun olanlar
  • Diyanet İşleri Başkanlığı‘nda görev almak isteyenler
  • Yurt dışında yaşayanlar
  • Doktora ve Yüksek lisans derecesini almış olanlar
  • Öğretmenlik Meslek Bilgisi Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği almak isteyenler başvurabilirler.

KPSS Başvurusu Hangi Yıllarda Yapılır?

KPSS Başvurusu Hangi Yıllarda Yapılır?
KPSS Başvurusu Hangi Yıllarda Yapılır?

Sınava kimlerin girebileceği gibi sınava ne zaman girileceği de önemlidir. KPSS başvurusu aslında her yıl yapılmaktadır ama her yıl farklı puan türleri hesaplanmaktadır. Bu nedenle bir eğitim ve meslek grubu sadece iki yılda bir sınava girebilir. Böylece aslında KPSS iki yılda bir yapılır demek daha doğrudur. Tek yıllarda yapılan sınavlara yalnızca lisans mezunları girebilir. Bu yıllarda sınava girecekler, A Grubu kadroları için başvurabilirler. Çift yıllarda yapılan sınavlara ise ortaöğretim ve lise mezunları girebilirler. Örneğin öğretmen adayları, tek yıllarda yapılan KPSS’ye girmelidirler. Yoksa istenilen tercih yapılamaz.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KPSS Başvurusunu Mezun Olmayanlar Yapabilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!