1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mezuniyetinden Sonra 6 Ayda İş Bulamayan Üniversite Mezunlarına İşsizlik Ödeneği TBMM Gündeminde
Mezuniyetinden Sonra 6 Ayda İş Bulamayan Üniversite Mezunlarına İşsizlik Ödeneği TBMM Gündeminde

Mezuniyetinden Sonra 6 Ayda İş Bulamayan Üniversite Mezunlarına İşsizlik Ödeneği TBMM Gündeminde

İşsizlik Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM’ye sunuldu. Kanun teklifi ile mezuniyet tarihinden sonra 6 ay içinde iş bulamayan üniversite mezunlarına işsizlik ödeneği ödemesi yapılması talep ediliyor.

A+A-

Ocak 2020 itibarıyla yükseköğrenimini tamamladıktan sonra İş ve İşçi Bulma Kurumu Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunan ve mezun olduğu tarihten itibaren 6 ay içinde iş bulamayan kişilere, talepleri hâlinde, genç işsizlik ödeneği adı altında bir ödeme yapılabilmesi amacıyla “İşsizlik Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” TBMM Plan ve Bütçe Kmisyonuna sunuldu. Milyonlarca KPSS adayının adına My Memur olarak konunun gündemde kalması için haberleştiriyoruz.

Bu ve buna benzer kanun tekliflerinin yasalaşması zor olsa da konunun gündeme gelmesi açısından oldukça önemlidir. Kanun teklifinin gerekçesi şu şekildedir:

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) İşgücü ve İstatistik verilerine göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsizlik oranı Ağustos 2019’da geçen yılın aynı ayma göre yüzde 27.4’e yükselmiştir.

15-34 yaş grubunu içine alan geniş tanımlı genç işsiz sayısı 2 milyon 801 bine çıkarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştır. Geniş tanımlı genç işsizlikte üniversite mezunu işsiz sayısının 957 bine çıkması yaşanan istihdam krizi açısından düşündürücüdür. İyi eğitimli gençlerin iş bulamaması, toplumsal gelişim açısından da büyük sıkıntı oluşturmaktadır. Umutsuzluğa kapılan gençler, ekonomik açıdan olduğu kadar psikolojik açından da travma yaşamakta, ailelerine yük olmaya devam etmektedir.

Getirilen düzenleme ile geleceğimiz olan ve eğitimleri için büyük yatırım yapılan üniversite mezunu gençlerin iş buluncaya kadar ekonomik ve psikolojik açıdan rahatlatılması sağlanmaktadır. Üniversite mezunu gençlerin; kendi istek ve kusurları dışında iş bulamamaları halinde, mezun oldukları tarihten itibaren yedi ay içinde dokuz ay boyunca asgari ücretin yarısı oranında “genç işsizlik ödeneği” alması sağlanmaktadır.

Teklif ile genç işsizlik ödeneğinin hiçbir gerekçe ile haczedilmemesi de güvenceye alınmaktadır.

İŞSİZLİK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 25/8/1999 tarihli ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun 47 nci maddesinin birinci fıkrasına (1) bendi eklenmiştir.

(1): Genç işsizlik ödeneği: Yükseköğrenimini tamamlayarak Kuruma başvuranlara bu Kanunda belirtilen süre ve miktarda yapılan parasal ödemeyi

MADDE 2- 4447 sayılı Kanun’un 50 nci maddesinin başlığı “İşsizlik ödeneği ve genç işsizlik Ödeneğinin miktarı, ödeme süreleri ve zamanı ile sigorta primleri” olarak değiştirilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir:

“ Yükseköğrenimini tamamlayarak Kuruma iş başvurusunda bulunanlara, kendi istek ve kusurları dışında iş bulamamaları halinde, mezuniyet tarihlerini takip eden yedinci aydan itibaren başlamak üzere dokuz ay boyunca genç işsizlik ödeneği verilir. Bu şekilde ödenecek işsizlik ödeneği miktarı, 4857 sayılı Kanunun 39 uncu maddesine göre onaltı yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde ellisidir.”

“Bu madde kapsamında yapılacak genç işsizlik ödeneğini karşılamak amacıyla gerekli olan tutar, yazılı talebe istinaden ayrıca fatura aranmaksızın Hazine’ce Kurum’a ödenir. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar ile ödeme tarihlerini belirlemeye Kurum yetkilidir.”

“Bu madde kapsamında ödenen genç işsizlik ödeneği ile işsizlik ödeneği, hiçbir şekilde haczedilemez. Bu fıkraya göre haczi yasaklanan ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde, icra müdürü tarafından reddedilir.”

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler