1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Milletvekili Adayı Olmak İsteyen Memurlar İçin İstifa Tarihi
Milletvekili Adayı Olmak İsteyen Memurlar İçin İstifa Tarihi

Milletvekili Adayı Olmak İsteyen Memurlar İçin İstifa Tarihi

Yüksek Seçim Kurulu,25. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde milletvekili adayı olabilmek için memurların istifa tarihi hakkında açıklama yaptı.

A+A-

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı 25. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin 2839 sayılı Kanun'un 6. maddesinin ikinci fıkrası uyarınca 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacağını bildirdi.

YSK, 25. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde milletvekili adayı olabilmek için Kanun gereği çekilmesi veya görevlerinden ayrılması gerekenlerin çekilme veya görevlerinden ayrılma isteğinde bulunma tarihleri hakkında bilgilendirme yaptı.

Anayasa’nın 76. maddesinin son fıkrasında; hâkimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri ve Silahlı Kuvvetler mensuplarının görevlerinden çekilmedikçe aday olamayacakları ve milletvekili seçilemeyecekleri belirtilmiştir.

Bu itibarla 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak genel seçimlerde aday olmak isteyen;

a) Hâkimler ve savcılar,

b) Yüksek yargı organları mensupları,

c) Yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları,

d) Yükseköğretim Kurulu üyeleri,

e) Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri,

f) Kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri,

g) Belediye başkanları,

h) Subaylar ile astsubaylar,

i) Siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri,

j) Belediye meclisi üyeleri,

k) İl genel meclisi üyeleri,

l) Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların,

Yukarıda madde madde verilen kamu görevlilerinden 2015 milletvekili genel seçimlerinde adaylığını koymak isteyenlerin en geç 10 Şubat 2015 Salı günü saat 17.00'ye kadar görevlerinden istifa isteğinde bulunmaları gerekmektedir.

Ayrıca Kamu çalışanlarından emeklilik dilekçesi verip aday olacakların dilekçelerini en geç 10 Şubat 2015 Salı günü saat 17.00’ye kadar vermeleri gerektiği yönünde karar verildi.

YSK'NIN KARARI İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.