1. HABERLER

  2. SAĞLIK HABERLERİ

  3. Milli Aşı 2019 Yılında Ülkemizde Kullanılmaya Başlayacak
Milli Aşı 2019 Yılında Ülkemizde Kullanılmaya Başlayacak

Milli Aşı 2019 Yılında Ülkemizde Kullanılmaya Başlayacak

Ülkemiz için sorun teşkil eden aşı sektöründe dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla iki aşamalı olarak milli aşı üretim çalışmalarına başlandı. 2019 yılından itibaren ülkemizde yerli aşı kullanılacak.

A+A-

Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Dernek Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, gelecek yıldan itibaren difteri ve tetanoz için yerli aşının kullanılmaya başlanacağını bildirdi. Ayrıca Ceylan bu konuda aile hekimlerini bilgilendirmek için Antalya’da düzenlenen 9. Uluslar arası katılımlı aile hekimliği kongresine katıldı.

Türkiye’nin 1800’li yılların sonunda aşı üreten üç ülkeden biri konumunda olduğunu, Cumhuriyet’in ilk yıllarında 22 çeşit aşı üretildiğini söyleyen Ceyhan, fakat yıllar sonra teknolojiye uyum sağlanamaması nedeniyle üretimin bırakıldığını ifade etti.

Geçen yıl Aşı Geliştirilmesi ve Üretimi alt yapı Projesi adı ile geliştirilecek olan milli aşı çalışmasını Ege Üniversitesi üstlendi. İlk aşama olarak çocuk felci, boğmaca, toksoplazma ve HIV virüsü aşısının prototiplerinin geliştirilmesi amaçlanırken, ikinci aşama olarak kanser tedavisine yönelik aşıların prototiplerinin ise özel sektör ve yurt dışında ki bir üniversitenin desteğiyle geliştirilmesi hedefleniyor.

Ege Üniversitesi milli aşı üretiminde ki hedefini, ülkemizin ihtiyaç duyduğu kısmı karşılayarak dışa olan bağımlılığımızı en aza indirgemek ve sonra uluslar arası sektörde ülkemizin de yer alması olarak belirledi. Türkiye’de uygulanmakta olan tüm bakteri ve virüs aşılarının üretilebileceği projenin maliyeti 40 milyon dolar olarak belirlendi.

Yıllardır düşünülen fakat projede kalan milli aşının koordinatörlüğünü üstlenen Ege Üniversitesi, milli aşı projesi için disiplinli bir şekilde çalışacaklarını belirtirken, ulusal beşeri aşı üretim tesislerinin kurulmasına destek verilmesinin ne kadar önem arz ettiği açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler