Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Önemli LGS Açıklaması!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir televizyon programına katılarak önemli açıklamalar yaptı.

62934
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Soru Kitapçıklarını Çocuklara Vermeyeceğiz”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada 21 Haziran 2020 Pazar günü yapılacak olan LGS yani Liselere Geçiş Sistemi sınavı hakkında bilgiler verdi. Sınava girecek olan her öğrencinin evinden maskeyle geleceğini, okullara girişte de maske verileceğini, sınavdaki 45 dakikalık arada çocukların bahçeye çıkıp hava alabileceklerini ve bu arada da yeni maske verileceğini söyledi. Velileri de uyaran Milli Eğitim Bakanı Selçuk en ufak bir karışıklığın çocukların aleyhine olacağını söyledi. Normal şartlarda sınavdan sonra soru kitapçıklarının çocuklara verildiğini, ancak bu sınavda verilmeyeceğini, 22 Haziran Pazartesi günü okullardan alabileceklerini de ekledi.

“18 Bin Okulda Sınav Yapılacak”

Sınavda görevli olan gözetmenlerin cerrahi eldiven takmak zorunda olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2019 yılında ülke genelinde 3.873 okulda sınav düzenlendiğini, bu yıl bu sayının 5 katına çıkartıldığını ve 18 bin okul olduğunu, çünkü her öğrencinin kendi okulunda sınava gireceğini söyledi. Sınav başladığında çocukların isterlerse maskelerini çıkartabileceklerini de belirtti.

“İsteyen Çocuklar Hastanede Sınava Girebilecek”

Koronavirüs testi pozitif olan yani hastalığa yakalanan çocuklar için komisyona başvuru yapılarak ayrı bir binada sınava girebileceğini de belirten Bakan Selçuk, hastanede sınava girmek isteyen çocukların bu isteğinin de kabul edileceğini ve hastanede sınava tabi tutulacağının bilgisini verdi. Bu yıl görev alacak kişi sayısının da artırıldığını söyleyen Selçuk, LGS’de 2020 yılında 353 bin kişinin görevli olarak yer alacağını, ayrıca ilk defa olmak üzere 18 bin rehber öğretmenin de görevlendirildiğin belirtti.

Öğretmen Atamaları Açıklanacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğretmen atamaları ile ilgili de bilgi verdi. 202 yılında 20 bin öğretmen atamasının daha yapılacağını, öğretmenlerin girdikleri sözlü sınavlarının ise 22 Haziran 2020 Pazartesi günü açıklanacağını, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile yaptıkları görüşmelerde bu tarihleri 6 Temmuz – 25 Temmuz olarak belirlediklerini, 1 Eylül 2020 tarihinde de atamaların yapılacağını açıkladı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!