1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. Milli Eğitim Bakanlığı MEB Yurt Dışına Öğrenci Gönderiyor
Milli Eğitim Bakanlığı MEB Yurt Dışına Öğrenci Gönderiyor

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Yurt Dışına Öğrenci Gönderiyor

Milli Eğitim Bakanlığı,1416 sayılı Kanun uyarınca yurt dışına gönderilecek öğrencilerin seçimini düzenleyen yönetmeliği değiştirdi.

A+A-

Türk Öğrencilerin Yabancı Ülkelerde Öğrenimleri Hakkında Yönetmelik, 2 Ekim 2014 tarihi itibariyle değiştirildi.

Başvuru için;

ALES veya yazılı sınav puanının %40'ı, sözlü sınav puanının %40'ı ile mezuniyet notunun %20'si dikkate alınarak yerleştirme puanı belirlenecektir. Yerleştirme puanı 70 ve üzeri olan adaylar, resmi burslu öğrenci kontenjanlarına tercihleri doğrultusunda yerleştirilecektir.

Başvuru yapacak adaylarda; ALES veya yazılı sınav puanının en az 70, akademik genel not ortalamasının 4 üzerinden en az 2.50, 100 üzerinden ise en az 65 olması şartı aranacak. ALES veya yazılı sınav puanına göre ilan edilen kontenjan sayısının en fazla üç katı aday sözlü sınava çağrılacaktır.

Memurlar,yurt dışında öğrenim hakkı kazanmaları halinde,görevlerinden istifa etmeleri gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı adına bu Kanun kapsamında yurt dışına gönderilenlerden gönderildikleri ülkede doktora öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere yurda dönenler Milli Eğitim Uzmanı kadrolarına atanır.

Türk Öğrencilerin Yabancı Ülkelerde Öğrenimleri Hakkında Yönetmelik yayımlandı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.