1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Milli Eğitim Bakanlığından Öğretmenlere Sosyal Medya Yasağı
Milli Eğitim Bakanlığından Öğretmenlere Sosyal Medya Yasağı

Milli Eğitim Bakanlığından Öğretmenlere Sosyal Medya Yasağı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara Okullarda Sosyal Medya kullanımı ile ilgili genelge gönderildi. Facebook, Instagram, Twitter , Youtube gibi sosyal ağların kullanımına kısıtlamalar getirildi

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, tüm illere Okullarda Sosyal Medyanın Kullanılması ile ilgili genelge gönderdi. Gönderilen genelge ile internet ve sosyal medya konusunda önemli değişiklikler yapıldı. Buna göre okullarda öğrenci, öğretmen ve yöneticiler ders sırasında veya serbest zamanlarda gerçekleştirdikleri faaliyet, eylem ve durumları kaydederek internet sitesinde ya da sosyal medyada paylaşması durumunda yasal işlem başlatılacak.

Açıklamada okullarda ve sınıflarda kişilerle ilgili çekilen her türlü fotoğraf, video ve ses kaydının başta sosyal medya olmak üzere sanal mecralarda paylaşılmasının uluslararası sözleşmelere, anayasaya ve 1739 sayılı kanuna aykırı olduğunun altını çizdi. MEB, kurallara uymayan kişiler hakkında mevzuat çerçevesinde önemli yaptırımlar uygulayacak. Kurallara uymayan Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kişilere altı aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Kişi kendisiyle alakalı her türlü kişisel paylaşımla ilgili bilgilendirilmelidir. Kişisel verilerle ilgili paylaşımlarda kişi kendisi ile ilgili paylaşımları silmeyi veya düzeltmeyi talep edebilmelidir.

Kişilerin psikolojik ve sosyal yönlerine olumsuz etki yapacak her türlü ses, görüntü ve video kayıtlarının genel ağ ortamlarına yüklendiği veya paylaşıldığı tespit edilenler hakkında ilgili mevzuatlar çerçevesinde gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler