1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. Milli Eğitim Müdürlüğüne Yargı Tokadı
Milli Eğitim Müdürlüğüne Yargı Tokadı

Milli Eğitim Müdürlüğüne Yargı Tokadı

Anayasa ve İdari Yargılama Usulü Kanunu gereği; yürütmeyi durdurma kararlarının uygulanması gerekmektedir.

A+A-

Çaycuma Türk Eğitim-Sen İlçe Temsilcisi Tarık Arslan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine ilişkin Yönetmelik kapsamında Okul Müdürlerinin değerlendirmesi sonucu görevden alınmasına ilişkin açılan davalarla ilgili açıklamada bulundu.
Arslan;‘’Zonguldak Şube Yönetim Kurulu üyemiz Vahittin TOMBUL’UN yürütmeyi durdurma talebiile açtığı idari davada Zonguldak İdare Mahkemesi talebi kabul ederek; yürütmeyi durdurma isteminin kabulüne karar verdi. Verilen yürütmeyi durdurma isteminin kabulüne ilişkin kararın gerekçesinde; dava konusu işlem nedeniyle davacının görevi ve görev yeri değişeceği, bu değişikliklerin silsile halinde il düzeyindeki kadroları etkileyeceği dikkate alındığında, dava konusu işlemin, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceğinin anlaşıldığı belirtilmiştir.’’denildi.

Arslan; Zonguldak İdare Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararla ilgili yaptığı açıklamada: ‘’ Davacı olan Şube Yönetim Kurulu üyemiz Vahittin TOMBUL’un yönetici değerlendirme formu uyarınca 71,83 puan verilerek başarısız sayılmasına ilişkin işlemin ve buna dayalı olarak Tepebaşı İlkokulu’nda yürüttüğü müdürlük görevinin uzatılmamasına ilişkin işlemlerin; değerlendirmenin objektif kriterlere dayanmadığı ve yanlı olduğu, üst yöneticilerin geniş takdir yetkisi ve keyfiliğine dayandığı, davacının başarısızlığına ve yetersizliğine ilişkin değerlendirmeler yapılmasına karşılık bu değerlendirmelerin nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine uygun olmadığı ve bu haliyle objektiflikten uzak, soyut ve dayanaksız olduğu sonucuna varıldığından tesis edilen işlemde hukuka uygunluk görülmediği gerekçesiyle dava konusu işlemin iptaline karar verildiğini belirten Arslan; bu bir kez daha göstermiştir ki bu yapılan değerlendirmeler bazı ideolojik odakların tetikçiliğine soyunanların ne kadar aymazlık içinde olduğunun kanıtıdır. Bu kazandığımız dava sadece Zonguldak için kazanılmış bir dava değildir. Sadece Adana’da bu konuyla ilgili kazanılmış on üç davamız vardır. Bunlara her geçen gün Kayseri, Kocaeli, Aydın ve diğer illerden gelen dava haberleri eklenmektedir. Biz Türk eğitim-Sen olarak bu davaların peşini bırakmayacağız ve bu bozuk çarkı düzeltene kadar da uğraşacağız.’’dedi.
Arslan,Anayasa ve İdari Yargılama Usulü Kanunu gereği, yürütmeyi durdurma kararlarının uygulanması gerekmektedir. Bu nedenle açmış olduğu davada yürütmeyi durdurma kararı alan kişilerin müdür olarak görev yaptığı okullarına döndürülmeleri noktasında İl Milli Eğitim Müdürlüklerine yazı gönderilmesi hususunda, Türk Eğitim-Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığına 28/11/2014 tarih ve 430.00/1792 sayılı yazı ile talepte bulunduklarını da ifade etti.


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.