1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Milli Eğitim Müdürüne İşlem Yapan Polis Açığa Alındı
Milli Eğitim Müdürüne İşlem Yapan Polis Açığa Alındı

Milli Eğitim Müdürüne İşlem Yapan Polis Açığa Alındı

İstanbul’da il milli eğitim müdürüne işlem yapan polis açığa alındı. Açığa alınan polis hakkında TBMM’de soru önergesi verildi.

A+A-

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü’nün aracını durduran ve işlem yapan polis açığa alındı. Gündeme oturan ve kamuoyunun büyük tepkisini çeken olay üzerine CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan yazılı soru önergesi verdi. TBMM’ye sunulan soru önergesinde, İçişleri Bakanı Soylu’nun olay hakkında yanıtlaması istenen sorular yer alıyor.

Emniyet-Sen tarafından paylaşılan olaya göre; İstanbul Avrasya Tüneli Avrupa Girişi Yenikapı Polis Uygulama Noktası'nda 28.02.2018 tarihinde saat 20:20 civarında yapılan uygulama sırasında emniyet şeridini illini ederek, üzerinde bulunan çakarları çalışır bir vaziyette siyah renkli bir araç hızlıca güvenlik noktasına yaklaşmış, ancak camları siyah renkli olduğundan içindeki şahıslar görülemediği için şüphe arz eden bu araçtaki şahıslara görevli polisler tarafından kimlik kontrolü yapılmak istenmiştir.

Şoför ehliyet verdiği halde, arkada oturan iki şahıstan biri İI Milli Eğitim Müdürü olduğunu söyleyip. “Sen milli eğitim müdürünün görevini biliyor musun? Seninle görüşürüz “ ifadelerini kullanarak görevli polisleri tehdit etmiş ve telefonuyla birini aramıştır. Arka koltukta oturan diğer şahıs ise "Bize işlem mi yapacaksın Adını soyadını ve sicilini ver bana “ demiştir. Söz konusu şahıslar kimlik vermedikleri gibi, üst ve araçlarının aramasını yaptırmamıştır.

Bu sırada görevli polisler tarafından aracın plakasından yapılan sorgulamada, aracın bir taşımacılık şirketine ait olduğu ve bu araç bakımından ilgili genelgede tarif edildiği üzere, valilik onaylı bir koruma kaydının olmadığı tespit edilmiştir.

İddiaya göre; Görevli polisi telefonla arayan Asayiş Şube Müdürü şahıslara işlem yapılmamasını istemiş, görevli polisler ise kanun ve yönetmelik neyi emrediyorsa onu yapacaklarını söylemiştir. Bu konuşmanın akabinde haber alıp olay yerine gelen İl Emniyet Müdür Yardımcısı M.Ç. ve Fatih İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı B.B., görevlilerden birine “Sen kimsin bu araca işlem yapıyorsun? “ deyip görevli polisi görev yerinden kovmak istemiş, polis, müdürlerin görev yerinden ayrılmasını istemeleri karşısında yazılı emir istemiş, ardından plakası 34 MEM 05 olan bu araç ve içindeki şahıslar, olay yerine gelen bu müdürler tarafından hiçbir işlem yapılmadan, mevzuata aykırı olarak bırakılmıştır.

Söz konusu olayı, başından sonuna kadar tüm yönleriyle birisi komiser, birisi başpolis memuru olmak üzere toplam beş polis tutanağa geçirmiştir. Olaydan birkaç gün sonra bu görevlilerden başpolis memuru N.Ç. adına, görevlerinin yapmalarının engellenmesi. görevin kötüye kullanılması ve tehdit edilme suçlarından savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş ve başpolis memuru N.Ç. açığa alınmıştır.

Öte yandan basına yansıyan haberlere göre ise valiliğin koruma karan olmadan kiralık aracına çakar lambası takan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Yetkenci'ye, çıkarılan yönetmelik gereği polis ceza kesmiş. 108 TL’lik cezanın kesilmesinin ardından Müdür Yelkenci, polis müdürlerini arayarak “Benim kim olduğumu biliyor musun?" dediği öne sürülmüş ve tüm bunların ardından, kanun gereği İstanbul İl Milli Eğitini Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’ye 108 TL’lik cezayı kesen başpolis N.Ç. açığa alınmıştır.

İddiaları İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’ye sormak amacıyla, İstanbul İl Milli Eğitini Müdürlüğünü arayan basın mensuplarına yanıt veren Yelkenci‘nin özel kalemi; İl Milli Eğitim Müdürü’nün bir program nedeniyle kurum dışında olduğunu, geldiğinde ise konuyla ilgili açıklama yapacağını ifade etmiştir.

Bu bağlamda;

1 - Söz konusu olayla ilgili iddialar doğru mudur?

2 – Bahsi geçen araçta bulunan kişiler kimdir?

3 - İlgili araçtaki şahsın İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci olduğu doğru mudur? Konuyla ilgili olarak İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci hakkında herhangi bir soruşturma açılmış ve/veya işlem yapılmış mıdır?

3 - Olayla ilgili soruşturma başlatılmış ve olaya dahil olduğu iddia edilen İl Emniyet Müdür Yardımcısı M.Ç. ve Fatih İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı B.B. hakkında soruşturma açılmış mıdır?

4 - Olay doğruysa, kanunlar çerçevesinde Bakanlığınız tarafından çıkarılan genelgeyi uygulamaya çalışan görevli 5 personelden biri olan başpolis memuru N.Ç. hangi gerekçeyle açığa alınmıştır?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum