Milli Eğitimde Kararsızlık ve Velilere Karne

Çocuklarımızın eğitimleri ile ne kadar ilgiliyiz? Onlarla en son ne zaman gelecekleri hakkında konuştuk? Eğitim sistemimizin sınav başarıları üstüne kurulu olduğunu düşünürsek, onların bu kadar kararsız olmalarının sebebi nedir? İşte cevabı

12274
Daha Fazla Göster

Öğrenci ilk eğitimini aile de alır. Daha sonra mahalle kültürü ile tanışır. Ve okulda aldığı eğitim ile devam eder. Eğitim sistemimiz de ki istikrarsızlık, her dönem gelen yeni sınavlar ,  kontenjanlar , sistemler yeterince bilgilendirme yapılmadan uygulanmaktadır.

5+3 eğitim sistemi 2012 yılında ki değişiklik ile 4+4+4 olmak üzere 12 yıllık kesintisiz eğitime dönüşmüştür. Zorunlu eğitim 12 yıla çıkartılmıştır. Meslek eğitiminin önemi arttırılmıştır. Fakat meslek eğitimden sonra Meslek Öğretmenliklerini okuyan öğrencilerimiz (Makine, Matbaa, Elektrik vb.)   atamalar da hatırı sayılır bir kontenjan açılmaması bu sistemde ki belirsizliği sisteme olan inancı sarsmıştır.

60 – 66 aylık çocukların okula başlaması. Daha sonra okul öncesine talebin ciddi anlamda artması. ÖSS‘nin yerini YGS-LYS’nin alması. Bu gibi etkenler eğitim de daha yeni bir sistemi öğrenmeden,  o sistem ile alakalı çalışma yöntemlerini geliştirmeden üstelik öğrencilerin birinci yol göstericisi velilerin bu değişen sistemler konusunda yeterince bilinçli olmaması durumu iyice karışık hale getirmiştir. ‘’ Neresi tutarsa ‘’ mantığı ile binlerce öğrencimiz her yıl istemedikleri adını bile ilk defa duydukları bölümlere gitmektedir.

Yanlış yönlendirme, istikrarsız eğitim bir çok öğrencimizi, ‘’anlamıyorum‘’ ya da ‘’ders çalışırken canım sıkılıyor‘’ mantığına itiyor. Son günlerde ‘’Velilere karne vereceğiz‘’  diyen Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, toplum bilincini geliştirecek , istikrarlı eğitim , açıklaması yapsaydı daha yerinde olurdu. Çünkü bize Türkiye’deki modern eğitim sistemini özgürce ve sorgulayan, farklılıklara saygı duyan, kişilerin din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin eşit insanların bulunduğu topluma saygı gösteren, Türkiye’nin bilim, sanat, din, dil alanında gelişimine katkı sağlayacak ve baskıcı ve yasaklar toplumundan uzak özgür bireyler yetiştirmeyi amaçlayan bireyler lazım.

Gökhan KAÇAN

Eğitim Danışmanı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Milli Eğitimde Kararsızlık ve Velilere Karne

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!