Milli Savunma Bakanı askerliğin kısalacağını açıkladı

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeni yapılanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada zorunlu askerliğin kısalacağını söyledi.

23317
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeni yapılanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada zorunlu askerliğin kısalacağını söyledi. Bir televizyon kanalına konuşan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Türk Silahlı Kuvvetleri’nde gidilen yeni yapılanmaya ilişkin açıklamalarda, Genelkurmay Başkanlığının Cumhurbaşkanına, kuvvet komutanlıkları Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanacağını belirtti. Işık, Milli Savunma Bakanlığı tümüyle sivilleşeceğini, askeri liselerin kapatılacağını ve zorunlu askerliğin kısalacağını açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yapısı tamamen değişecek, Milli Savunma Bakanlığı sivilleşecek. Darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet, Türkiye’de darbe dönemlerinin tamamen bitirmek için harekete geçiyor. Önemli radikal kararlar alınacak. Ordunun başkomutanı Cumhurbaşkanı ama Anayasada bulunan “Genelkurmay Başkanı Başbakan’a karşı sorumludur” hükmü çelişkilere neden oluyor, bu durum ortadan kaldırılacak.

Terfilerde liyakat esasına geçilecek. Sınıf subaylarından generallik terfiler daha da artacak. Bir süre önce başlayan profesyonel askerlik ilerleyen dönemde yaygınlaşacak. Zorunlu askerlik süresi kademeli olarak kısaltılacak. Asker azalımı jandarmadan başlayacak. Emekliliğe sevk edilmesi beklenen 85, 86, 87 ve 88’nci dönem harp okulu mezunları için çıkarılan yasa iptal edildi. FETÖ’nün hedefindeki bu subaylar görevlerine devam edecek. Bu kapsamdaki albaylardan önemli miktarda isim son şurada terfi ettirilerek generalliğe yükseldi. 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!