1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. Milyonlarca KPSS Adayının Sesi Duyulmalıdır
Milyonlarca KPSS Adayının Sesi Duyulmalıdır

Milyonlarca KPSS Adayının Sesi Duyulmalıdır

Kamu Personeli Seçme Sınavına KPSS atama bekleyen 10 bin, 100 bin değil milyonlarca lise, önlisans ve lisans mezunu aday bulunuyor. Her yıl atama bekleyen birçok branş için 3'er 5'er atama büyük haksızlık yaratıyor.

A+A-

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) ile kamu kurum ve kuruluşlarında birçok ilan yayımlanmakta. Ama gerek kadrolu gerekse sözleşmeli personel alımlarına baktığımızda kontenjanlar o kadar az ki maalesef milyonlarca KPSS adayına layık görülen bu sayılar büyük mağduriyetler doğuruyor.

Örneğin bir üniversite personel alacak ve bu sayı ya 1 ya 3 ya 5 bilemediniz 15. Üstelik genellikle de aynı branşlarda. Sağlık alanında veya bilişim personeli alımları sürekli 3’er 5’er üniversite veya kurumlarda yayımlanıyor. Bu branşlar için bile yok denecek kadar az olan bu sayılar diğer unvanlar için ne derece azdır siz düşünün!

Milyonlarca aday her yıl KPSS’ye giriyor. 10 bin, 100 bin 1 milyon değil milyonlar giriyor sınavlara ama alımlar maalesef piyangoya dönüştü Üstelik mülakat çilesi de alımları bir o kadar zan altında bırakıyor. Mülakatın olduğu yerde LİYAKATin olmayacağını sadece biz değil gerek tüm sendikalar gerekse tüm adaylar biliyor. Fakat kurumların her yerine mülakat daha da sokuluyor!

Mülakatın torpilden farklı olmadığını düşünen adaylar KPSS’nin etkisinin azaltılmasından dolayı şikayetçiler. Hem kontenjanlar aşırı derecede düşük hem de KPSS’nin etkisi çoğu alımlarda en aza indirgenmiş durumda.

Taşeron işçiler dahi KPSS’siz milyondan fazla olacak şekilde kamu kadrolarına işçi olarak atanacaklar. 5 bin ücretli öğretmen alımı yapılacak. Bu ve buna benzer birçok alım KPSS’siz kamuya olmakta ve bu da adayları daha da zor durumda bırakmaktadır.

Son söz olarak mülakat ve KPSS’siz alımların önüne geçilmesi şarttır. Yönetmelikler ve yasalarda yer alan kamuya personel alımlarında sözlü veya mülakat sınavlarının kaldırılması şarttır!

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler