1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Milyonlarca Lisans, Önlisans, Lise KPSS Adayı 2020 Merkezi Atamalarda Yüksek Kontenjan Bekliyor
Milyonlarca Lisans, Önlisans, Lise KPSS Adayı 2020 Merkezi Atamalarda Yüksek Kontenjan Bekliyor

Milyonlarca Lisans, Önlisans, Lise KPSS Adayı 2020 Merkezi Atamalarda Yüksek Kontenjan Bekliyor

2020 yılı merkezi atamaları kapsamında My Memur olarak KPSS 2020/1 ve KPSS 2020/2 atama takviminin açıklanmasından önce milyonlarca KPSS adayının taleplerini ve kontenjan beklentilerini gündeme getireceğiz. 2020 yılı milad olsun ve merkezi atama artsın!

A+A-

Gerek kamu personeli alımları için gerekse özel sektörde kalifiye eleman alımları için milyonlarca üniversite mezunu, yüksekokul mezunu ve lise mezunu adayların beklentileri son yıllarda maalesef karşılanamıyor. Milyonlarca KPSS adayının kamuda istihdamı mümkün olamayacağı gibi özel sektörün daha da fazla desteklenmesi gerekmekte ve kalifiye eleman yetiştirmek için, üretimi artırıp katma değer sağlamak için herkesin elini cebine atması gerekiyor.

Milyonlarca Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS adayı 2020 yılına umutla bakmak istiyor. Kamu personeli alımları her yıl 100 binlerce olması beklenmiyor tabi ki. Fakat özellikle merkezi atamalardaki kontenjan sayıları da son yıllarda nedense yok denecek kadar azaldı. Yok denecek diyoruz çünkü 2019 yılında KPSS 2019/1 ve KPSS 2019/2 atamalarında kontenjanlar 2 bini bile maalesef bulmadı. Kamunun ihtiyaçları doğrultusunda tüm kurumlara merkezi atamada 4 bin kadrolu memur alımı dahi yapılmadı.

Birçok kurum kendi bünyesinde ya kadrolu ya da büyük çoğunlukla sözleşmeli personel alımları gerçekleştirdi. Kamu kurum ve kuruluşlar KPSS puanlarını da pek kullandı diyemeyiz. Çünkü KPSS puanlarının sözlü veya uygulama sınavları ile aritmetik ortalamasının alınması 100 tam puan alan bir kişinin bile atanma garantisinin olmadığını gösterdi.

Kamuda LİYAKAT kelimesi herkesin birinci önceliği gibi görünmesine rağmen memur, işçi, personel alımlarının MÜLAKAT ile yapılıyor olması maalesef bu önceliği bitirdi. Mülakatla personel alımları milyonlarca KPSS adayının önüne engel olarak geçti. Her ne kadar bazı Bakanlıklar, örneğin MEB mülakat ile KPSS puanlarının aynı olacağını söylese de halen aynı puan verilmeyen adayların olduğu gerçeği de devam ediyor. Madem KPSS ile mülakat aynı puan verilecek, neden mevzuat değiştirilmiyor ve kamu olanakları boşuna mülakat süreçleri ile harcanıyor!

Örneğin Sağlık Bakanlığı personel alımlarına mevzuat maddesi olarak mülakat eklendi. Fakat adayların büyük tepkisinden dolayı uygulanmıyor. Madem uygulanmayacak neden boşu boşuna böyle bir mevzuat değişikliği ile mülakat kelimesi sözleşmeli sağlık personeli alımlarına getirildi. Milli Eğitim Bakanlığında olduğu gibi Sağlık Bakanlığında da uygulanmayan ve adayların her alımda korkulu rüyası olacak MÜLAKAT ENGELİ tüm yönetmeliklerden, kanunlardan ivedilikle çıkarılmalıdır.

2020 YILI MERKEZİ ATAMA KONTENJANLARI

KPSS 2020/1 ve KPSS 2010/2 merkezi atama takvimine dair süreç Ocak ayının sonuna doğru artık hız kazanacak. My Memur olarak 2020 yılı merkezi atama takvimini ve tüm atama süreçlerini sizler için takip etmekte ve özellikle kontenjanlar kapsamında sayının artırılması için çaba göstermekteyiz. Tüm alımlar merkezi olarak yapılsa her yıl kamuya 80 ile 100 bin memur alımı ikişer seferde ve daha sağlıklı bir şekilde yapılabilecektir.

Umarız 2020 KPSS merkezi atamaları geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi düşüşe değil, yükselişe geçer ve milyonlarca KPSS adayının talepleri bir nebze olsa da görülür.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler