Milyonlarca “Lise-Önlisans-Lisans” KPSS Mezunu Atama Bekliyor

Kamuya personel alımlarının oldukça azaldığı ve yavaşladığı bu süreçte sayısı milyonları çok fazla aşan KPSS adayları gerek lisans, gerek önlisans ve gerekse lise alanında daha fazla personel ataması talep ediyor. Memur alımı sayıları her kurumda artması.

53531
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gerek 2019 yılı Kamu personeli alımları gerek 2019 yılı işçi alımları gerekse kamuya sözleşmeli ve geçici statüde işçi alımları 2019 yılında hızla devam ediyor başlığıyla haber yapmak çok isterdik. 2 yıldır maalesef kamuya personel alımları en az dönemini yaşıyor.

Durgunluğun sebebi sadece ekonomik göstergeler olmamalı! Kurumların ihtiyacı olduğu halde atama sayıları % 60-70 düştü, hatta bazı kurum ve Bakanlıklar uzun aylar, hatta yıllardır ciddi atama yapmıyor.

My Memur ailesi olarak milyonlarca Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS adayının her zaman sesi olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Son iki senedir kamuya personel alımı sayısını her zaman gündeme getiriyoruz. Gerek fazla alım yapan Bakanlıklar gerekse birçok kurum neredeyse alımın adını bile geçirmiyor.

3 YILDIR PERSONEL ALIMI SAYISINDA BÜYÜK DÜŞÜŞ VAR!

Kurumların ve Bakanlıkların ciddi sayıda personel ihtiyacı olmasına karşın atama sayıları 2017 ve 2018’da en düşük seviyesine indir. 2019 yılı personel alımları da aynı şekilde devam ediyor.

KPSS ADAYLARI MÜLAKAT ÇİLESİNİ ATLATAMIYOR

Kamuya personel alımlarında mülakatın yaygınlaşmasıyla KPSS adaylarının da çaresizliği bir o kadar yaygınlaştı. Kamuya her zaman liyakatle personel alımı yapılması gerekliliğini gerek My Memur olarak bizler gerek KPSS adayları gerekse tüm sendikalar yüzbinlerce kez dile getirse de yetkililer torpile ve suistimale yol açması yüksek olan mülakat çilesini dayatmaya devam ediyor.

Görevde yükselme sınavlarında bile mülakat var! Mülakata giren ve bizlere ulaşan adaylar, kendilerine uygulanan sınavının geçerliliğinin olmadığından ve kendilerine 3-5 dakika içirişinde formalite icabı yapıldığından dert yanıyorlar. Hatta yaptığımız memur alımı haberlerine yapılan yorumlarda “zaten mülakat var, dayısı olan girecek, alınacaklar belli” gibi birçok ifade ile acı gerçeği ortaya çıkarıyorlar.

2019 yılı memur personel alımı sayısının artırılmasının yanı sıra mülakatın kaldırılması gerekliliğini bir kez daha vurgulayarak yetkililerin milyonlarca KPSS adayının sesini duymasını umuyoruz. Çünkü gerek uzayan mülakat sınavı süreçleri, gerekse uzayan güvenlik soruşturması süreçleri zaten KPSS adayları için uzun bir maraton olmaya devam ediyor. Bu maratonun olumlu yönde geçmesi adına KPSS adayları, sendikaların ve bizlerin önerilerine kulak kesilmelerini umuyoruz.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. Ogretmen atama sayisi artirimali yillarca atama bekliyen ogretmenler var sayin bakan derhal harekete gecmeli ogrstmenlerin magduriyeti giderilmeli bu sorun artik mutlaka cozumeli

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!