Milyonlarca vatandaşın beklediği yapılandırma yasası kabul edildi

Milyonlarca vatandaşın beklediği yasa Meclis’ten geçti. Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Cezalar, gecikme faizleri yapılandırılacak.

23359
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milyonlarca vatandaşın beklediği yasa Meclis’ten geçti. Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Yasa kapsamında vergi ve vergi cezaları, gecikme faizleri, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, gümrük vergileri, trafik, askerlik, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti, RTÜK idari para cezaları, YURT-KUR (KYK) öğrenim ve katkı kredisi alacakları, SGK ve belediyelerin alacakları yeniden yapılandırılacak.

TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi, Cumhurbaşkanının onaylamasının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Yürürlüğe giren yasayla birlikte faiz olarak ödenecek paralar vatandaşın cebinde kalacak. Maliye Bakanlığına bağlı tahsil dairelerince takip edilen vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, askerlik, seçim, nüfus, trafik karayolu geçiş ücreti ve RTÜK idari para cezaları, gümrük vergileri, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, genel sağlık sigortası prim alacakları ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz ve gecikme cezaları yeniden yapılandırılacak.

Belediyelerin idari para cezaları, su, atık su ve katı atık ücreti alacakları, belediyelere ödenmesi gereken paylar hariç, beyana dayanan vergilerde ve 2016’ya ilişkin 30 Haziran’dan önce tahakkuk eden vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları da yeniden yapılandırma kapsamına dahil edilecek. Yapılandırmalar, 30 Haziran 2016’da dahil, bu tarihten önceki dönemi kapsayacak. Kesinleşmiş kamu alacakların asıl tutarlarının tahsilinden vazgeçilmeyecek. Bu asıllara uygulanan gecikme faizi, gecikme zammı ve gecikme cezası yerine yurt içi ÜFE esas alınarak belirlenecek tutar tahsil edilecek.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!