MİT ByLock kullanan 53 bin FETÖ’cüyü SGK’ya bildirildi

FETÖ/PDY mensuplarının haberleştiği 'ByLock' adlı cep telefonu uygulamasını kullanan 53 bin kişi MİT tarafından tek tek tespit edildi. Tespit edilen isimler iki hafta önce devlet görevlileri ve özel sektördekiler şeklinde ayrılarak SGK'ya gönderildi.

23519
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FETÖ/PDY mensuplarının haberleştiği ‘ByLock’ adlı cep telefonu uygulamasını kullanan 53 bin kişi MİT tarafından tek tek tespit edildi. Tespit edilen isimler iki hafta önce devlet görevlileri ve özel sektördekiler şeklinde ayrılarak SGK’ya gönderildi. Kurumlar, ByLock kullanan personeller hakkında idari işlem başlatıyor, daha sonra da adli işlem başlatılacak. Başbakan Binali Yıldırım, geçen hafta Çankaya Köşkü’nde bir araya geldiği gazetecilere yaptığı açıklamalarda “devletin elinde 50 bin kişilik bir liste bulunduğunu” ifade etmişti.

Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı listenin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından hazırlandığı belirtiliyor. Daha önce MİT’in, darbe girişimcilerinin kendi aralarında haberleşmek amacıyla kullandıkları “ByLOck” adlı özel bir cep telefonu uygulaması üzerinde çalıştığı ve bu uygulamanın şifrelerini kırmayı başardığı açıklanmıştı. MİT’in bilişim uzmanları, Litvanya tarafından oluşturulduğu ifade edilen Whatsapp benzeri haberleşme yazılımını kullanan yaklaşık 53 bin kişiyi tek tek tespit etti.

ByLock soruşturma süreciyle bağlantılı devlette FETÖ’yle mücadele çerçevesinde 4 aşamalı bir tespit ve tasfiye sistemi uygulanmakta. FETÖ üyesi olmak iddiasıyla haklarında araştırma ve soruşturma başlatılan devlet görevlileri, bulundukları konum ve faaliyetleri açısından 4 aşamada değerlendirilmekte.

1. Grup: Fiilen veya sözle 15 Temmuz darbe girişimine destek olanlar. FETÖ içinde “abi / abla / imam” düzeyinde sorumlu olanlar. Örgüte yeni üye kazandırmak vaye örgüt tabanındaki kişileri örgüte bağlı tutmak için faaliyet yürütenler.

2. Grup: FETÖ’ye mensubiyeti veya iltisakı bilinenlerden; 17/25 Aralık süreci sonrasında örgüt hakkında bildiklerinin anlatmamış, ifade vermemiş, itirafta bulunmamış olanlar. 17/25 Aralık süreci sonrasında örgütle mücadele etmemiş, karşı tavır almamış, mücadelede isteksiz davranmış olanlar.

3. Grup: FETÖ örgütü ile geçmişte irtibatı olsa da 17/25 Aralık süreci sonrasında, örgütten kopmuş ve karşı tavır almış, ifade vererek bildiklerini anlatmış, devcletine ve milletine sadakatini kaybetmeden tarafsız görev yapabilir olanlar.

4. Grup: FETÖ ile hiç bir üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya irtibatı olmayanlar. Kamu görevlileri soruşturma sürecinde bu kriterlere göre değerlendirilecek.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!