Mobbingin Önlemesine Dair Usul ve Esaslar Yayınlandı

Sosyal Güvenlik Kurumu, İş yerinde Psikolojik Tacizin Önlenmesine Dair Usul ve Esaslarını yayınladı.

12574
Daha Fazla Göster

Mobbingi Önleme Usulleri Yayınlandı

Sosyal Güvenlik Kurumu İşyerinde Psikolojik Tacizin Önlenmesine Dair Usul ve Esaslarını yayınladı.

Psikolojik Tacizi (Mobbing) ifade olarak; bir iş yerinde çalışanlar tarafından bir başka kişiye/kişilere yıldırıcı hareketlerle tekrarlanan, rahatsız edici, ahlak dışı ve sistematik söz ve davranışlar ile uygulanan ve o kişi/kişilerin iş verimini düşüren psikolojik saldırıları olarak tanımlanmaktadır.

Bu Usul ve Esasların amacı, çalışanların itibarını ve onurunu zedelemekte, verimliliğini azaltmakta ve sağlıklarını kaybetmelerine neden olarak çalışma
hayatını olumsuz etkilemekte olan iş yerinde sistematik psikolojik taciz vakalarının önlenmesine dair Kurumumuzda (SGK) yürütülecek çalışmalara temel oluşturacak usul ve esasları belirlemektir.

Yayınlanan bu Usul ve Esaslar, 19/03/2011 tarih ve 27879 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2011/2 sayılı Başbakanlık Genelgesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Usul ve Esaslar da; Ön Değerlendirme Komisyonu, Mobbing ile Mücadele Komisyonu ve  Ombudu (Arabulucu)  ifadesi kullanılmış olup, kuruluş işleyiş ve görev tanımları da  yapılmıştır.Ayrıca komisyonlar kendisine sunulan vakaları ayrıntılarıyla inceleyip, gerekirse çalışan ve mobbing uygulayan kişileri toplantılara çağırarak dinler.

Tüm mobbing sürecinde gizlilik esasları önemlidir.

Bir kamu kuruluşunda (Sosyal Güvenlik Kurumu)  ilk defa bu kadar ayrıntılı ve yol haritası belli bir çalışma yayınlandı. İnşallah önümüzdeki günlerde diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşlarda da Psikolojik Tacizi (Mobbingi) önleyen, tedbir alan ve mağduru koruyan daha güzel çalışmaların olacağı beklenmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu İşyerinde Psikolojik Tacizin Önlenmesine Dair Usul ve Esasları için TIKLAYINIZ

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mobbingin Önlemesine Dair Usul ve Esaslar Yayınlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!