Mobil Uygulama Geliştiricisi Nedir?

Mobil Uygulama Geliştiricisi, mobil cihazlarda her türlü uygulama geliştirmesini sağlayan kişilerdir.

Mobil Uygulama Geliştiricisi Nedir?
Mobil Uygulama Geliştiricisi Nedir?
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mobil telefonlar, tabletler ve diğer taşınabilir cihazlar için oyun, işletim sistemi ve uygulama geliştirme gibi yaratıcı işler bu mesleğe sahip olan kişilerin işidir.

Mobil Uygulama Geliştiricisi Nasıl Olunur?

Mobil Uygulama Geliştiricisi Nasıl Olunur?
Mobil Uygulama Geliştiricisi Nasıl Olunur?

İyi derecede bilinen yazılım bilgisi şartının yerine getirilmesiyle yapılabilecek bir iş olan uygulama geliştiricisi genelde üniversitelerin yazılım üzerine eğitim veren mühendislerin bölümlerinden mezun olunmasıyla gerçekleşir. Bunun yanı sıra kendilerini bireysel yetiştiren ve mobil uygulama geliştiriciliğinde uzmanlaşma gösteren kişiler mobil uygulama geliştiricisi de olabilir.

Mobil Uygulama Geliştiricisi, C/C++, Objective-C ve/veya C# programlama dilleri ile Cocoa, iPhone SDK, Xcode konularından hemen hemen en az birinden muhakkak uzman olarak bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü bahsedilen bu programlama dilleri mobil yazılım alanlarında en çok kullanılan diller olmuştur.

Mobil Uygulama Geliştiricisi Ne İş Yapar?

Bu mesleğe sahip kişiler şirketler için veya bireysel olarak uygulama geliştirdiğinden gelişme gösteren uygulamaların test edilmesine yönelik geliştirme sonrası destek ve eğitimi konularında uygulama dağıtıcılarına veya kullanıcılarına yardım etmeyi destekler.

Mobil Uygulama Geliştiricisi Ne Kadar Maaş Alır?

Mobil Uygulama Geliştiricisi Ne Kadar Maaş Alır?
Mobil Uygulama Geliştiricisi Ne Kadar Maaş Alır?

İyi derecelerde yazılım bilgilerine sahip kişiler için mobil uygulama geliştiricileri, ürettikleri uygulamalar dahilinde kullanıcılara sağlanan maddi avantajlar da göz önüne alınarak iyi seviyede maaş alım seviyeleri belirlenir. Hazırlanan uygulamalar uzun vade içerisinde kullanıcıları için büyük masraftan kurtarma ve hızlı erişme imkanı sağlar. Bu nedeniyle mobil uygulama geliştiricisi maaşları yüksektir. Bunun yanında kendi projelerini geliştirip pazara süren geliştiriciler çok daha fazla gelir elde edebilirler.

Mobil Uygulama Geliştiricisi İş İmkanları

Son zamanlarda gelişen teknolojiyle yakın gelecekte de yazılım alanında gelişmeler yüksek oranda büyüme beklenmesini sağlar. Dünyanın yanı sıra Türkiye’de de gelişmelerin yaşanmasıyla beraber birçok kurum ve kuruluşlar yaygınlaşan mobil teknoloji sayesinde özel uygulamayı tercih etmeye daha fazla yönelir.

Bu nedenlere dayanarak çoğu firma artık mobil uygulama alanında da gelişmelere yetişebilmek için iş ilanları yayınlamaktadır. Kariyer için siteler incelendiğinde genelde mobil uygulama için görülen iş ilan ilanları genelde İstanbul, Ankara ve İzmir için yayınlanmıştır. Özel sektör kapsamında mobil teknolojiler yatkınlık konusunda daha ön planda olmuştur. Bu yüzden mobil uygulama için özel sektörde iş bulmak daha kolay olacaktır.

Uygulama Geliştiricilerinin Türleri Nelerdir?

Uygulama Geliştiricilerinin Türleri Nelerdir?
Uygulama Geliştiricilerinin Türleri Nelerdir?

Genellikle uygulamalar programlama kodlarına göre düzenlemeler sonucunda oluşur. Bu kodlar sadece web siteleri içerisinde çalışma etkinleştirmeye alındığında, böyle bir uygulama bir web uygulamasıdır. Dolayısıyla, web uygulaması geliştiricisi bir yazılım tasarımcısı veya mühendisidir.

  • Dünya genelinde görülen bazı önemli web uygulamaları şunları içermektedir: Gmail,
  • Google Goc,
  • Drive,
  • Diğer Google Ürünleri,
  • Google uygulamaları

Diğer örnekler arasında Facebook ve Microsoft 365 de sayılabilir.

İOS veya Android için, yerel uygulama geliştiricileri bir tek mobil cihazlarda çalışabilen uygulamalar yoluyla oluşur ve daha açık bahsetmek gerekirse yerel uygulama geliştiricileri mobil uygulamalarla oluşturulur.

Dünyadaki bazı önemli mobil uygulamalar şunları içerir:

  • Whatsapp
  • Instagram
  • Snapchat
  • Uber vb.

Matematik Mühendisi Nasıl Olunur?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mobil Uygulama Geliştiricisi Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!