1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. MTA Mühendisleri Taşerona Kadroda Mağdur Ediliyor
MTA Mühendisleri Taşerona Kadroda Mağdur Ediliyor

MTA Mühendisleri Taşerona Kadroda Mağdur Ediliyor

696 sayılı personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalesi kapsamında taşeron başvuru sonuçları açıklandığı şu günlerde MTA’da taşeron firmada çalışan mühendislere kadro verilmemesine tepki var! Çalışanların asıl iş kapsamında değerlendirilmesi şart

A+A-

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünce yapılmış, 2017/20333 Kayıt Numaralı ihale neticesinde ihaleyi alan firma ile 9 Mart 2017 tarihinde imzalanan Personel Hizmeti Atımına Ait Sözleşme kapsamında taşeron şirket bünyesinde çalışmakta olduklarını belirttiler.

Bilindiği üzere 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 127 maddesi ile taşeron şirket aracılığı ile kamu kurumlarında çalışan personellerin sürekli işçi kadrolarına geçişine imkan sağlanmış ve bunun şartlan belirlenmiştir.

Belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde müracaatlarını yapan çalışanların sorunu My Memur olarak bizlere iletildi. MTA Genel Müdürlüğü’ne yapılan müracaatların sonuçları bekleniyor. Fakat müracaatların ise ihalenin 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 3/1 maddesi kapsamında yapıldığı, bu nedenle de kadroya geçişin sakıncalı olduğu, bu çalışmaların resmiyette süreklilik arz etmeyen bir iş kapsamına girdiği gerekçesi ile müracaatlarımızı reddetme düşüncesinde olduğu bilgisini aldıklarını belirttiler.

4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 3/f maddesi "Ulusal araştırma - geliştirme kurumlarının yürüttüğü ve desteklediği araştırma - geliştirme projeleri için gerekli olan mal ve hizmet alımları ile finansmanının tamamı Kanun kapsamındaki bir idare tarafından kapılanarak elde edilen sonuçların bu idare tarafından sadece kendi faaliyetlerinin yürütülmesinde faydalanıldığı haller hariç, her türlü araştırma ve geliştirme hizmeti alımları" şeklinde düzenlemiştir.

696 sayılı KHK'nın 127. maddesi ile yapılan düzenlemede  4734 sayılı Kanunun 3/f maddesi ile personel hizmet alımları kapsam dışında bırakılmamıştır.

Ayrıca, 2017/20353 İhale Kayıt Numaralı ihalenin teknik şartnamesinde yapılacak olan işi belirleyen 3. Maddesi "Yapılacak iş, MTA yatırım programında yer alan projeler kapsamında gerek merkez, gerekse de arazide (sahada) icra edilecek işlerin bölümleri olan; proje uygulama öncesi uyum ve adaptasyon, sahada kullanılacak ekipmanların tanıtılması ve kullanıma verilmesi, detay jeolojik etüt, jeotermal etüt, jeoteknilk etüt, jeofizik kuyu ölçümleri, detay ve rejyonel jeofizik etüt, prospeksiyon, yarma, sondaj operasyonlarının takibi ve kontrolü, sondaj kuyularının takibi, determinasyon, numune olma, numune ve karotların yarılanması, bunların laboratuvar çalışmalarına hazırlanması ve ÇED süreci İşlemleri ile bu işlerle İlgili olarak MTA tarafından verilecek diğer işlerdir" Şeklinde belirlenmiştir.

Dolayısıyla taşeron şirket çalışanları olarak yapılan bu işlerin, MTA Genel Müdürlüğünün bu işlerin süreklilik arz etmeyen bir iş kapsamına girdiği düşüncesinin aksine, asıl işler olduğu açıktır.

696 sayılı KHK'nın 127. Maddesinin yürütülmesinde ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermek için Kamu ihale Kurumu görevlendirilmiş olup, Kamu İhale Kurumu tarafından yapılan taşeron şirket çalışanlarının sürekli işçi kadrosuna geçirilmesinde uygulanacak kriterlere ilişkin Duyurusunun 9. Maddesinde "Niteliği gereği süreklilik arz eden iş kriteri tespitinde; geçici nitelikte olmama, belli dönemler itibarıyla tekrarlanmasına ihtiyaç duyulma kriterlerinin dikkate alınmasına” şeklinde bir kriter ortaya koymuştur.

MTA Genel Müdürlüğü, 2017/20353 ihale Kayıt Numaralı ihale sonucu imzalanmış olan sözleşmenin süresinin dolmak üzere olması nedeni ile, üst paragrafta belirtilen ve yapılan işlerin karşılanması için verildiği üzere 2018/48626 ihale Kayıt Numarası ile yeniden ihaleye çıkmıştır.

Bu ihale ise, 14 Şubat 2018 tarihinde yapılacaktır. İhalenin personel sayısının arttırılarak ve sözleşme süresinin 12 aydan 24 aya çıkartılarak tekrarlanıyor olması nedeniyle de, MTA Genel Müdürlüğünün bu işlerin süreklilik arz etmeyen bir iş kapsamına girdiği düşüncesinin aksine işler olduğu görüşü hakimdir.

MTA Genel Müdürlüğünde, 2017/20353 ihale Kayıt Numaralı ihale sonucunda imzalan ve 09 Mart 2017 tarihinde başlayan sözleşme kapsamında görev yapmakta olan 179 sözleşmeli personelin, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre sürekli işçi kadrolarına geçirilmesi gerektiği düşünülmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler