1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MTSK (Ehliyet) Direksiyon Sınavı Görevli Ücretleri Arttı
MTSK (Ehliyet) Direksiyon Sınavı Görevli Ücretleri Arttı

MTSK (Ehliyet) Direksiyon Sınavı Görevli Ücretleri Arttı

Milli Eğitim Bakanlığı MTSK Sürücü Kursu Yönetmeliğinde Değişiklik yaptı. Yapılan MTSK yönetmelik değişikliği ile direksiyon sınavında görevli öğretmen ve diğer tüm uygulama ve değerlendirme komisyon üyelerinin ücretleri arttırıldı.

A+A-

19 Ekim 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde Değişiklik ile ehliyet ve direksiyon sınavları ile ilgili önemli değişiklikler yapıldı. MEB tarafından yapılan açıklamada direksiyon sınavında görevli tüm komisyon üyelerine ödenen üst limitin arttırıldığı belirtildi.

Kurslar öğrencileri için ön sınav şartı kaldırıldı!

MTSK motorlu taşıt sürücüleri kursu tarafından sınava girebilecek düzeye ulaştığına karar verilen kursiyerler için sınavdan önce yapılan ön sınav şartı kaldırıldı. Adaylar istedikleri zaman kurslara katıldıktan sonra sınavlara katılabilecekler.

Direksiyon sınavı güzergahı yönetmelikte özellikle belirtildi!

Yönetmelikle güzergahın tanımı yapılarak, direksiyon dersi eğitimlerinin ve uygulama sınavlarının bu güzergahta yapılması hükmü getirildi.

Güzergah:

Direksiyon eğitimi dersi programında belirtilen davranışları kazandırmaya, EK-3 ve EK-4’te yer alan Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Değerlendirme Formlarında belirtilen davranışları ölçmeye elverişli, sertifika sınıfına uygun, akan trafikte sinyalize edilmiş dönel kavşak/akıllı kavşak, üç veya daha fazla kollu kontrollü ve kontrolsüz kavşak, çizgi ve levha ile yatay ve düşey işaretleme yapılmış yaya ve/veya okul geçitlerinin yer aldığı, sınavın süresi içerisinde tek turda ve başlangıç noktasında tamamlanacağı şekilde düzenlenmiş, direksiyon eğitimi vermek ve sınav yapmak üzere il/ilçe millî eğitim müdürlüğünce belirlenerek ilgili mevzuatı doğrultusunda gerekli izinlerin alınmış olduğu alan ve yolları olarak yönetmelikte yer aldı.

Direksiyon sınavı görevli ücretleri arttı!

Sınavda görev alacak tüm personele ödenecek ücretler de yeniden belirlendi. Direksiyon eğitimi dersi sınavı uygulama ve değerlendirme komisyonunda görev alan öğretmenlerin, her sınav günü için aldıkları brüt sınav ücretinin üst limiti 263 liradan 338 liraya çıkarıldı. Yönetmelik değişikliği tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler