MTSK Sınav Görevli Ücretlerinin Yönetmeliğin Çıkmasının Ardından Düştü

Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasının ardından 19 Ekim’den sonraki direksiyon sınavlarında daha az ücret ödenmeye başlandı. Sendikalar duruma tepki göstererek yanlışlığın düzeltilmesini talep etti.

35587
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde değişikliğin yapıldığı 19 Ekim 2017 tarihinden önce gerçekleştirilen sınavlarda ödenen sınav ücretinden çok daha az ödeme yapıldığı belirtildi. Sendikaların tepkisi üzerine değişiklik olması gerekiyor.

Sınav ücretlerinin hesaplanmasında esas alınan gösterge rakamlarının düşük gösterilmesi ve Yönetmelikte yer almamasına rağmen ödenecek ücret üzerinden vergi, hazine payı gibi kesintilerin yapılması nedeniyle yönetmelik değişikliği sonrası ücretler tam tersi düşmeye başladı.

Bu kapsamda Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu yönetmelik maddesinde belirtilen azami gösterge rakamları üzerinden sınav görev ücreti ödenmesi ve ödenecek ücret üzerinden kesinti yapılmaması için düzenleme yapılması hususunda yazılı başvuruda bulundu.

Aynı kapsamda Eğitim-Bir-Sen de Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nde (MTSK) yapılan değişiklikle sınav ücretlerindeki hak kaybını bakanlığa taşıdıklarını, sorunun çözümü için görüşmeler yaptıklarını belirterek kesintilerle ilgili konunun yargıya taşındığını belirtti.

Sendika dört mevsim açık alanda verilen hizmetin mali kısıtlamalarla aksatılmaya çalışılmasının hizmet vereni asla memnun etmeyeceğini vurgulayarak, kaynağı kursiyerlerce karşılanan sınav ücretlerinin bu şekilde kesilmesinin haksızlık olduğu belirtildi. Yönetmelikte yer alan haksız hüküm için değişikliğe gidilir mi bilinmez her iki sendika da tepkisini yargıya taşıdı. MTSK ile ilgili Türk Eğitim-Sen’in talebi için TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!